0212 517 00 16
wald@wald.org.tr


Web sayfamız yeni yüzüyle en kısa sürede yayında olacak...

Paylaş
Tarih : 25.02.2016 - 16:30

Gençlik Katılımı İçin İşbirliği Projesi

Vakfımızın, Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyalogu III Siyasi Kriterler Hibe Programı çerçevesinde proje ortağı olarak İngiltere ve Belçika’da bulunan, Kültürlerarası İletişim ve Liderlik Okulu (ICLS) ile yürütmüş olduğumuz “Avrupa Birliği CSD-III Gençlik Katılımı İçin İşbirliği” Projesi ile ilgili 5 hafta boyunca süren Gençlik Eğitim Programlarımız Mayıs 2015’te başarıyla tamamlanmıştır.

Avrupa Birliği Bakanlığı Sivil Toplum Diyaloğu III. Siyasi Kriterler Hibe Destek Programı Kapsamında Projemizi Gerçekleştirdik.

Avrupa Birliği Bakanlığı Sivil Toplum Diyaloğu III. Siyasi Kriterler Hibe Destek Programı Kapsamında 15 Ekim 2014 tarihinde başlatmış olduğumuz  Gençlik Katılımı için İşbirliği Projemiz sona tüm faaliyetleriyle birlikte sona yaklaşıyor.

WALD olarak, Avrupa Birliği Bakanlığı Sivil Toplum Diyaloğu III. Siyasi Kriterler Hibe Destek Programı Kapsamında 15 Ekim 2014 tarihinde başlatmış olduğumuz  “Gençlik Katılımı İçin İşbirliği” Projemiz, Gençlik Katılımı Eğitimleri ile başladı. İstanbul’un farklı üniversitelerinden projeye katılım için müracaatta  bulunan gençler, mülakat süreci tamamlandıktan sonra eğitim programlarına katıldılar.  

WALD Eğitim Salonlarında; alanında uzman akademisyenler tarafından, uygulamalı ve teorik olan gerçekleştirilen eğitim programları ile birlikte, yerel yönetim ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile belediye meclis üyelerine yönelik düzenlemiş olduğumuz büyük ilgi gören, Gençlik Katılımı Programları ve Yuvarlak Masa Toplantıları’na katılık oldukça yoğun oldu

Projede çalışmaları birlikte yürüttüğümüz uluslararası proje ortağımız Communication and Leadership School (ICLS) Başkanı Selina ULLAH ve ekibinin katılımıyla “Gençlik Katılımı İçin İşbirliği” Zirvemizin açılışı 20 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Zeytinburnu Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış programında, proje ortağı ve ev sahibi olarak Zeytinburnu Belediye Başkanı ve aynı zamanda WALD Yönetim Kurulu Üyesi olan Murat AYDIN davetlilere ve gençlere hitaben hoş geldiniz konuşması yaptı. Murat AYDIN konuşmasında; özellikle gençlere verdikleri önemi vurgulayarak bu alanda yapılan tüm çalışmaları desteklediklerini ifade etti.

Proje sahibi ve WALD Yönetim Kurulu Başkanı olarak kürsüye davet edilen Mehmet DUMAN yaptığı konuşmasında;“ Gençler, örgütlenerek sivil topluma katılabilir. Bu katılım genellikle öğrenci kulüpleri aracılığıyla gerçekleşir. Öğrenci kulüplerinin dışında gençler çevre, kültür-sanat gibi hassasiyetlerin çevresinde bir araya gelip sivil toplum örgütü kurabilirler. Gençlerin sivil topluma katılımı demokrasi açısından çok önemlidir zira bu katılım sayesinde yönetişimin, karar alma mekanizmasının bir parçası olurlar ve dışarıda kalıp radikalleşmelerinin önüne geçilir.

Tabii ki gençlerin sivil topluma etkin katılımı için imkanlar yaratılmalıdır. Bununla birlikte, sivil toplumun parçası olan gençlerin, farklı ülkelerden sivil toplum üyesi gençlerle bir araya gelmeleri de sağlanmalıdır. Dünya genelinde bu konuda çeşitli programlar yürütülmektedir. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yürütülen ERASMUS Programı, bu tarz etkinliklerin en bilinen örneğidir. “ dedi.

Ayrıca uluslararası proje ortağımız olan Communication and Leadership School (ICLS) Başkanı Selina ULLAH da bir konuşma yaptı. ULLAH; Avrupa’daki gençlik çalışmalarına değindi ve Türkiye’de böyle bir projede yer almaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Son olarak kürsüye gelen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan BOZKIR da yaptığı konuşmasında, gençlerimizin bu tarz projelerde yer almasının gurur verici olduğunu belirtti. Volkan Bozkır konuşmasının ardından programa katılarak başarılı olan gençlere katılım sertifikalarını verdi. Program öğleden sonra Selina ULLAH ve Prof. Dr. Murat KASIMOĞLU’nun moderatörlüğünde gerçekleşen gençlik sorunlarının ele alındığı iki farklı oturumla devam etti.

Programın ikinci günündeki tüm oturumlar WALD Merkez Binamızda gerçekleştirildi. Oturuma katılan gençler ve yurt dışından gelen misafirlerimiz Avrupa ve Türkiye’deki gençlik katılımı çalışmalarını karşılaştırarak konu üzerinde tartıştılar. “Avrupa’da; gençlere yönelik uygulamalar var ve bu uygulamalardan Avrupa’daki gençlerin ne kadar faydalanabildiği, Türkiye ve Avrupa’daki gençler arasında katılım konularında yaşanan farklılıklar ve iki bölge arasındaki gençlerin iletişiminin nasıl güçlendirilebileceği” konuları ele alınarak tartışıldı.

Proje kapsamında; tüm bu başlıkları içeren ve 1000 genç ile yaptığımız anket çalışmasının değerlendirme aşaması devam etmektedir. Türkiye ve Avrupa’da ki gençlik katılımı düzeylerinin rakamsal araştırmalarını yapabilmek adına oluşturduğumuz ankette gençlerin katılım ve katılım fırsatları ile ilgili puanlamalarını alıyoruz. Tüm bu çalışmaların sonucunda, gerçekleştirdiğimiz odaklanma grup toplantılarından ve bu anketlerden ortaya çıkacak veriler ışığında hazırlayacağımız Değerlendirme Raporumuz, tüm kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Genlik Katılımı için İşbirliği Projemize katılarak,  başarılı çalışmalar sergileyen 8 genç arkadaşımız, İngiltere (Bradford) ve Brüksel’de gerçekleştirdiğimiz uluslararası toplantılara katıldılar. Proje ekibi ilk olarak, İngiltere Bradford Üniversitesi’nde yaptıkları sunumlar ile Türkiye’deki gençlik politikalarını anlattılar. Program çerçevesinde, Bradford Belediye Başkanı ile görüşmeler yapılarak, meclis üyelerinin sunumlarını ve Avrupa Birliği Gençlik Parlamentosu üyelerinin tecrübelerini dinlediler. Gerçekleştirilen toplantıda Meclis Üyeleri ve Parlamento Üyeleri yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgiler verdiler. Proje Heyeti, programın ikinci gününde de “Leeds Muslim Youth Forum” programına katıldılar.

Gençlerimiz 24 Temmuz 2015 tarihinde, merkezi Brüksel’de bulunan ve Avrupa’daki tüm siyasi kararların alındığı Avrupa Birliği Parlamentosu’nu ziyaret ederek,  Avrupa Birliği Parlamentosu ve işleyişi hakkında bilgi aldılar. Bu programın ardından yine merkezi Brüksel’de bulunan, gençlik alanında Avrupa’da oldukça etkin çalışmalar yürüten ve güçlü bir sivil toplum kuruluşu olan Forum of European Muslim Youth and Student rganization (FEMSYO)  ziyaret edildi.   

WALD olarak FEMYSO ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda, ileride yapacağımız işbirliklerinin de ilk adımları atılmış oldu. Gençlerin farklı potansiyeller ve farklı kültürler içerisinde kendilerine edindikleri iyi tecrübelerle daha geniş bir vizyona sahip olduklarını bildiğimiz ve inandığımız için bu yöndeki çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Projemiz ve WALD Proje Ekibimize; Bradford yerel basınının ilgisi büyük oldu. The Telegraph Gazetesi ve Asian Express Gazetesi muhabirleri yaptığı haberlerele sayfalarında geniş yer verdiler. 

 

Projemizle ilgili tüm diğer bilgiler için:

http://genclikkatilimi.com/

https://twitter.com/_COPOYO

https://www.youtube.com/channel/UCuf-JeUtF_NgPTE7_OsIOopg