0212 517 00 16
wald@wald.org.tr


Web sayfamız yeni yüzüyle en kısa sürede yayında olacak...

Paylaş
Tarih : 25.02.2016 - 16:39

İslam Dünyasında Azınlık Hakları

Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz “ İslam Dünyasında Azınlık Hakları” konulu uluslararası konferansımızı, 27-30 Ekim 2014 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. 

Azınlık hakları konusuna hem yerel hem de küresel bir perspektif ışığında yaklaştığımız bu konferansın proje ortakları arasında; Marmara Üniversitesi, Washington Collage ve Creative Learning de yer aldı.

Programın açılışında konuşma yapan ve azınlık hakları konusunun yerel ve bölgesel bir sorun olmadığının altını çizen WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN konuşmasında; “Günümüzde, devletlerin demokrasi standardı, toplumun çoğunluğuna karşı değil tam tersi azınlıklara karşı sergiledikleri tutum ile ölçülmektedir. Demokrasi sadece çoğunluğun değil, azınlıkların da haklarını koruyan bir rejimdir. Ümit ediyorum ki; ancak tüm toplum kesimlerinin yer aldığı geniş kapsamlı bir diyalog süreci azınlıklara yönelik korku ve endişelerin ortadan kaldırılmasına ve azınlık grupları ile devlet arasında güven ilişkilerinin tesis edilmesine imkan verecektir. Bu süreç sonunda sağlanacak olan mutabakatın aynı zamanda çok kültürlü toplumların yeni toplumsal sözleşmelerinin de temelini oluşturacağına inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Çok sayıda yerli akademisyenin katıldığı programımızda, 18 ülkeden toplam 120 akademisyen, konferans süresince sunumlarını yaparak görüşlerini paylaştılar. Katılımcılar sunumlarda, azınlık hakları konusunun yerel ve bölgesel bir sorun olmadığının altını çizdiler.