0212 517 00 16
wald@wald.org.tr


Web sayfamız yeni yüzüyle en kısa sürede yayında olacak...

Paylaş
Tarih : 25.02.2016 - 16:35

Şehrin Geleceği Geleceğin Şehri Bilinçli Kentsel Dönüşüm İstanbul Zirvesi

Ülkemiz açısından son derece önem teşkil eden kentsel dönüşüm konusunun ele alındığı; “Şehrin Geleceği, Geleceğin Şehri Bilinçli Kentsel Dönüşüm” başlıklı zirvelerin ilki, WALD tarafından Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliği ile 18 Eylül 2014 tarihinde İstanbul WOW Otel’de gerçekleştirildi. 

Yerel yönetim ve sektör temsilcilerinin bir araya geldiği “Şehrin Geleceği, Geleceğin Şehri Bilinçli Kentsel Dönüşüm İstanbul Zirvesi  , son yılların en dikkat çeken projesi olan Kentsel Dönüşüm’de yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini ele alması bakımından yoğun ilgi topladı.

Düzenlenen bu zirve ile kentsel dönüşümün bugüne kadar ele alınmamış farklı yönlerini dile getirerek, yaşanan sorunların ve uygulanan çözümlerin paylaşılması ve Kentsel Dönüşüm Süreci’ndeki tüm muhatapların söz sahibi olması ile birlikte, toplumsal bilinçlendirmenin artırılması amaçlandı.

Bakanlık temsilcileri ve sektör temsilcilerinin de katıldıkları programda; kentsel dönüşümde yaşanan sorunların çözümü adına yapılanlar ve örnek uygulamalar paylaşıldı. “Yeşil Dönüşüm ve Kentsel Dönüşümde Enerji Verimliliği” konusunun da ele alındığı zirvenin  açılışı, WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN tarafından yapıldı. DUMAN konuşmasında; “Çocuklarımızdan ödünç aldığımız şehirlerimizi değişen dünyaya ve modern çağa ayak uyduracak seviyeye getirmek bizlerin birinci amacıdır fakat bunu yaparken en ziyade dikkat ettiğimiz husus kentlerimizin; tarihi dokusunu, doğal görünümlerini, sosyal ve kültürel yapılarını bozmadan doğal serüvenleri içinde onları dönüştürmektir. Bilindiği gibi hızlı kentleşme çok sayıda ve farklılıktaki insanın  büyük kent merkezlerinde yoğunlaşması sonucunu getirmiştir.Bu hızlı coğrafi ve sosyal hareketlilik çok dinamik ve sürekli değişen bir kentsel nüfus dokusu yaratırken aynı zamanda birbirinden önemli ölçüde farklı, sosyal ve kültürel değerler barındıran sosyal tabakaları bir araya getirmektedir.Bu noktada farklılıklarımızı zenginlik kabul eden bir perspektifle bu çeşitli sosyal tabakaların birbirleriyle en uyumlu şekilde yaşayarak bağlarını devam ettirecek ve bu çok farklı kültürlere sahip insanların eğitim,spor ve her türlü sosyal aktivitelerini rahatça gerçekleştirecekleri kentlerin kurulmasını planlamaktayız.” dedi.

Programa ana konuşmacı olarak katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı ve UCLG Dünya Teşkilatı Başkanı Mimar Dr. Kadir TOPBAŞ; “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi, 6306 Sayılı Kanun ve Uygulamaları, Geleceğin Şehirleri” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. TOPBAŞ konuşmasında; “Deprem anlık bir olay. Her an hazırlıklı olmalı, farkındalığı sağlamalıyız. Kamuoyunun desteğini almalı ve projelerimizi hızla tamamlamalıyız.

Kentsel dönüşüm ile geleceğin şehirlerini oluşturacağız. Bu sayede marka şehirler meydana gelecek ve daha planlı, daha modern şehirlere sahip olmuş olacağız. Bu noktada yerel yönetimler olarak sorumluluğumuzun farkındayız. 

6360 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu kapsamında hükümetimiz yasal mevzuatı hazırladı. Bu kanun ile hedeflenen, doğal afet gelmeden önlemlerin alınması, zarar oluşmadan tedbir alınması ve vatandaşların daha sağlıklı ve güvenli alanlarda yaşamalarının sağlanmasıdır.

Şehri ve geleceğimizi, siyaset üstü bir konu olarak görüyoruz. Kentsel Dönüşüm çalışmalarımız bunun çarpıcı bir göstergesidir. Dönüşümde anlaşmayı esas alıp, yerinde Kentsel Dönüşüm’ü hedefliyoruz. Bununla da insanların sosyal yaşam alanlarını koruyoruz. Kentsel Dönüşüm ile marka değerimiz artıyor, İstanbul’un dünya ile irtibatı daha da kuvvetleniyor.” İfadelerine yer verdi.

Kentsel Dönüşüm ve İnsan, Şehirlerin Tarihi Dokusu, Kentsel Dönüşümde Katılımcı ve Uzlaşmacı Yaklaşım, Kentsel Dönüşümde Örnek Belediyeler ve Çalışmaları, Kentsel Dönüşümle Şehirleri Markalaştırma, Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm, Yeşil Dönüşüm ve Enerji Verimliliği konularının paylaşıldığı, Belediye Başkanlarımızın ve uzmanların yaptıkları bilgilendirici sunumlar katılımcıların ilgi odağı oldu.

“Şehrin Geleceği Geleceğin Şehri Bilinçli Kentsel Dönüşüm İstanbul Zirvesi”ne WALD’ı temsilen Mütevelli Heyet Üyeleri Kortan ÇELİKBİLEK, Yrd. Doç. Dr. Günce ÖNAL, yapmış oldukları sunumlarıyla Zirve’ye zenginlik katan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat AYDIN ve aynı zamanda WALD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman ÇAĞIRICI katıldılar.

Katılımın oldukça yoğun olduğu Zirve; WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN’ın kapanış konuşmasının ardından, katılımcılara plaketlerinin verilmesi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.