0212 517 00 16
wald@wald.org.tr


Web sayfamız yeni yüzüyle en kısa sürede yayında olacak...

Paylaş
Tarih : 14.10.2017 - 20:28

Türk ve Suriyeli Çocuklarımız İzcilik Kampında

Mültecilerin Entegrasyonu projesi kapsamında Türk ve Suriyeli çocuklarımızı kamp ateşinin çevresinde bir araya getirdik.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ortaklığında İstanbul’dan altı ilçe belediyesi (Avcılar, Bağcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenler, Gaziosmanpaşa) ile birlikte yürütmekte olduğumuz “Suriyeli Mültecilerin Yerel Halk ile Bir Arada Barış İçinde Yaşamasının Desteklenmesine Yönelik Yerel Yönetimlerin Desteklenmesi” projesi kapsamında Türk ve Suriyeli çocuklarımızı İzcilik Kampı etkinliğinde buluşturduk.

İstanbul’un farklı ilçelerinde yaşayan Suriyeli Mülteci ve Türk çocuklardan oluşan 600 öğrenci Başakşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Şamlar Tabiat Parkı’nda gerçekleştirilen izci programına katıldı. Gün boyu çeşitli izcilik etkinliklerine katılan çocuklar, akşam da kamp ateşi etrafında toplandı, Suriye ve Türk ezgileriyle kardeşliklerini pekiştirdi. Türk ve Suriyeli mülteci çocuklar eğitmenler eşliğinde gün boyu fly fox, okçuluk, tırmanma, binicilik, bisiklet, badminton, oryantiring etkinliklerinde doyasıya eğlendi.

Toplam 600 öğrencinin faydalanacağı kampın 7 Ekim'deki programına 100’ü Başakşehirli, 100’ü Bağcılar ve 100’ü Avcılar ilçelerinden 300 öğrenci katılım sağlamıştı. 14 Ekim tarihli programa ise; 100’ü Gaziosmanpaşa, 100’ü Beylikdüzü ve 100’ü Esenler olmak üzere 300 öğrenci katıldı.

Kampa katılan Suriyeli çocukların görüşlerin İzcilik Kampı hakkındaki yorumları şu şekilde oldu:

Abdullah Mustafa Sağır: “İlk defa bir izci kampına katılıyorum. Sabah Türk arkadaşlarımızla kahvaltı yaptık. Burada çok eğlenceli etkinliklere katılıyoruz. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum.”

Şahat Cuma: “10 yaşındayım. 5 yıldır Türkiye’deyim. Türkiye’de çocukların katılabileceği pek çok güzel etkinlik var. İzci kamplarını dergilerden ve televizyondan görüyordum ve hep katılmak istiyordum. Burada Türk kardeşlerimizle eğlenceli bir gün geçiriyoruz. Ata bineceğim için çok heyecanlıyım.”

Qays Tawahri: “2 yıldır Türkiye’deyiz. İlk defa izcilik kampına katılıyorum, çok mutluyum. Türk kardeşlerimizle birlikte ok attık. Çok güzel bir gün geçiriyoruz.”