0212 517 00 16
wald@wald.org.tr


Web sayfamız yeni yüzüyle en kısa sürede yayında olacak...

Paylaş
Tarih : 16.08.2017 - 13:07

Türkiye ve Batı Balkanlar’daki Mülteciler için Psikososyal Destek Projesi

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) bu projeyi; Türkiye, Bosna, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ ve Kosova’daki mültecilerin psikososyal açısından desteklenmesi amacı ile hazırladı.

Suriye’deki iç savaş boyunca 13,5 milyon sığınmacı ve mülteci evlerini terk etmek durumunda kaldı. Savaştan kaçanların 4,8 milyonu Suriye’ye komşu ülkelere sığındı; 6,1 milyonu ise Suriye’nin içinde yer değiştirdi. Tahmini olarak bir milyonu ise Avrupa’dan sığınma istedi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) verilerine göre Türkiye’de, Batı Balkanlar’da ve AB’ye üye ülkelerde yaşayan Suriyeli mülteci sayısı, yaklaşık olarak 5 milyondur.

Suriyeliler; sevdiklerinin ölümlerine, fiziksel şiddete ve diğer korkunç durumlara tanık oldular veya bu zorluklara bizzat kendileri maruz kaldılar. Şiddete tanık olmanın ve ona maruz kalmanın psikolojik etkileri, evlerini terk etmiş olmanın stresiyle birleşerek mültecilerin psikososyal sağlığı üzerinde belirgin bir etkiye sebep oluyor. Yaşanan zorlukların umutsuzluk hissine sebep olması kuvvetle muhtemel görünmektedir. Bu umutsuzluk, psikolojik sıkıntıya, aile içi şiddetinin artmasına, itibar ve kontrol duygusunun azalmasına sebep olabilir. Önceden var olan zihinsel sağlık sorunları daha da kötüleşebilir veya günlük stres faktörleri psikososyal sorunlara yol açabilir.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) bu projeyi; mevcut durum daha da kötüleşmeden Türkiye, Bosna, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ ve Kosova’daki mültecilerin psikososyal açısından desteklenmesi amacı ile hazırladı. Bu proje ile Batı Balkanlar ve Türkiye'yi kapsayan bölgesel ağ kuruması amaçlanıyor. Ayrıca, Batı Balkanlar’da ve Türkiye'de sığınmacılara ve mültecilere yönelik psikososyal destek hizmetlerinin kapasitesi artırılarak yine Batı Balkanlar ve Türkiye'deki yerel yönetim kurumları ile STK’lar arasında işbirliği oluşturulacak. Bu projenin bir diğer amacı da, sığınmacı ve mülteciler için psikososyal desteğin önemi ve gerekliliği konusunda yerel yönetimler ve STK'ların farkındalığının arttırılmasını sağlamaktır.

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman; Darulaceze Vakfı (DAV) ile birlikte yürütülmesi planlanan proje kapsamında Darulaceze Başkanı Hamza Cebeci’ye 19 Temmuz 2017 tarihinde ziyaretinde bulundu. Toplantıda; iki kurum arasındaki ilişkilerin bundan sonraki süreçlerde de farklı çalışmalarla devam ettirilmesi görüşülerek kurumlar arasındaki işbirliği alanları belirlendi. Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’a günün anısına Sultan Abdülhamit’ten günümüze fotoğrafların yer aldığı “Darülaceze Albümü III”ü takdim etti. Bu güzel ve anlamlı hediye için teşekkür eden Mehmet Duman, “WALD olarak dezavantajlı gruplarla yapacağımız çalışmalarda Darülaceze ile ortaklıklar içerisinde olmak bizlerinde önceliğinde olacaktır.” ifadelerinde bulunarak, Sayın Cebeci’ye plaket takdiminde bulundu.