0212 517 00 16
wald@wald.org.tr


Web sayfamız yeni yüzüyle en kısa sürede yayında olacak...

Paylaş
Tarih : 18.04.2016 - 14:56

UCLG-MEWA Kongresi & Göç, Kültür ve Gastronomi Zirvesi, 18-21 Nisan 2016 tarihlerinde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı ( WALD), Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) işbirliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek UCLG-MEWA Kongresi & Göç, Kültür ve Gastronomi Zirvesi tüm dünyadan yerel yönetimleri bir araya toplamayı hedefliyor. 3 gün sürecek olan programda UCLG-MEWA’nın 5.si düzenlenen Kongresi kapsamında; Sosyal İçerme Komitesi ve Cinsiyet Eşitliği Komitesi ilk toplantılarını gerçekleştirecek ve üyeler arasından komite başkan ve eş başkanları seçilecek. Aynı zamanda, UCLG-MEWA'nın sosyal içerme ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında 2017 yılına kadar takip edeceği gündem ve faaliyet programı da belirlenecek ve UCLG-MEWA bölgesindeki yerel yönetimlerin en iyi uygulamaları da bu toplantılar çerçevesinde görüşülecek.

Etkinliğin ikinci gününde yapılacak olan; Göç, Kültür ve Gastronomi Zirvesi kapsamında, "Göç" başlığı altında Suriyeli mülteci akını ile mücadele eden belediyeler için çok aktörlü iş birliği ve finansman fırsatlarına odaklanılacak ve Suriyeli mülteci krizi, göç yönetimi açısından ele alınacak. Diğer oturumda ise MEWA bölgesindeki şehirlerde "Kültür" ve "Gastronomi" konuları ele alınacak.

Göç, Kültür ve Gastronomi Zirvesi kapsamında ayrıca Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) olarak; Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyalogu-IV: Adalet Özgürlük ve Güvenlik  Hibe Programı kapsamında yürütücülüğünü yaptığımız;“Organization of Local Initiatives and Validation of Experience on Migrants' Accommodation (OLIVE)”“Mültecilerin Yerleştirilmesinde Yerel Girişimlerin Örgütlenmesi ve Deneyimlerinin Sınanması (Tanıtım amaçlı kullanımıyla kısa adı: Mültecilerin Yerleştirilmesi Projesi)” isimli projemizin Açılış Töreni de yapılacaktır.