0212 517 00 16
wald@wald.org.tr


Web sayfamız yeni yüzüyle en kısa sürede yayında olacak...

Paylaş
Tarih : 18.08.2017 - 13:18

WALD’dan Suriyeli Mültecilerin Sosyal ve Kültürel Entegrasyonu Projesi

Dünya Yerel Yönetimler ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile “Suriyeli Mültecilerin Bir Arada Barış İçinde Yaşamasının Desteklenmesine Yönelik Yerel Yönetimlerin Desteklenmesi” projesine başlıyor.

Mültecilerin Yerelde Sosyal ve Kültürel Entegrasyonunu hedefleyen projede, uygulayıcı belediyeler arasında;  Avcılar, Bağcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenler ve Gaziosmanpaşa Belediyeleri bulunmaktadır. Proje çalışmaları kapsamında proje uygulayıcısı olan belediyelerin başkanlarına bir dizi ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretlere WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, WALD Akademi Direktörü, Proje Asistanları ve BMMYK Temsilcileri katıldılar. Toplantılarda projenin amaçları, süreci, düzenlenecek etkinlikler ve uygulamalar görüşüldü.

Projenin öncelikli hedefi; mültecilerin entegrasyon sürecinde karşılaştıkları sorunları tespit ederek, yerel halk ve mülteciler arasında uyumu sağlamak bu doğrultuda yerel halk ve mültecilerin barış ve güven olgusu içerisinde yaşayacakları bir ortam oluşturulmasına katkı sağlamaktır.

Proje Uygulayıcısı olan Belediyelere Ziyaret

Proje uygulayıcısı belediyelere yapılan ziyaretlerin ilki; 20 Temmuz 2017 tarihinde, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli ile gerçekleştirildi. Sonrasında ise; Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’ya yapılan ziyaretlerle program sonlandırıldı.

Toplantılarda;Projenin içeriği, süresi, hangi yaş guruplarının dahil edildiği, örneklem grupları, gerçekleştirilmesi planlanan aktiviteler, bu aktivitelerin hangi zaman diliminde gerçekleştirileceği, WALD’ın projedeki rolü ve projenin uygulanacağı ilçelerdeki belediyelerden beklentiler hakkında bilgiler paylaşıldı.

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman yaptığı ziyaretlerde; dil eğitim programları ile sosyal-kültürel etkinliklerin ağırlıklı olacağı bu projenin, örnek bir çalışma olacağını ve ilerleyen süreçlerde, bu çalışmayı, göçün yoğun yaşandığı diğer illerimizde de uygulamak istediklerini belirtti. Duman, bu projenin hem mülteciler için hem de yerel halk için oldukça önemli olduğu ifade etti.

Dil Eğitim Programları Düzenlenecek

Duman Ayrıca; iki toplum arasındaki uyumun sağlanmasında aynı dili konuşmanın önemli olduğunun altını çizerek, bu amaçla projede özellikle dil eğitimlerine önem verileceğinin altını çizdi. Dil eğitim programının İstanbul Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı (Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü) işbirliği ile gerçekleştirileceğini ve bu programda başarılı olan kursiyerlere mesleki eğitimler verilerek kendilerini geliştirmelerine de imkan sağlanacağı belirtildi.

Toplantılarda; proje ortağı olan tüm belediye başkanları; ilçelerinde bugüne kadar geçen süre içerisinde,  mültecilerle ilgili yapmış oldukları çalışmalarla ilgili bilgiler vererek, bu örnek çalışmada yer almaktan duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Belediye başkanları ayrıca projede uygulama aşamasında yapılması gereken ne varsa yapmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Toplantıya katılan proje ekipleri de, bu ana kadar geçen süre içerisinde, proje ile ilgili yapılan hazırlıklar ve çalışmalar hakkında heyeti bilgilendirdi.

Ziyaretlere Katılan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Temsilcileri; WALD ile başlatmış oldukları bu işbirliğinden ve desteklerinden dolayı memnuniyet duyduklarını belirterek tüm belediye başkanlarına, bu projede yer aldıkları için, göstermiş oldukları ilgi ve yapmış oldukları değerli katkılar adına teşekkür ettiler.

 

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman; yapmış olduğu bu ziyaretlerde hem UNHCR temsilcilerine hem de belediye başkanlarına teşekkür ederek, bu proje ile başlatılmış olan işbirliklerinden mutluluk duyduğunu belirterek belediye başkanlarına günün anısına plaketlerini takdim etti.