0212 517 00 16
wald@wald.org.tr


Web sayfamız yeni yüzüyle en kısa sürede yayında olacak...

Paylaş
Tarih : 24.02.2016 - 23:24

WALD Sultanahmet Buluşmaları 2016

“WALD Sultanahmet Buluşmaları” 2016 yılında da yeni konu ve konuklarıyla devam ediyor…

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) olarak  her yıl düzenlemiş olduğumuz “WALD Sultanahmet Buluşmaları Söyleşi Programları”nın 2016 yılındaki ilk konuğu, Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut ÖVÜR oldu.

29 Ocak 2016 tarihinde Vakıf Merkez Binamızda gerçekleştirdiğimiz programda, “İleri Demokrasi Anlayışı İçerisinde, Yerel Yönetimlerin Demokratikleşme Sürecine Katkıları” konulu söyleşiye katılan ÖVÜR, demokrasinin Türkiye’deki yansımaları ve güncel siyasi konular hakkında dinleyicileriyle interaktif paylaşımlarda bulundu.

 

WALD Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Av. Mustafa ÜNAL, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN ve Mütevelli Heyet Üyemiz Fatih CEYLAN, yerel yönetim temsilcileri, akademisyenler ve üniversite öğrencileri ile çok sayıda davetlinin katıldığı programda; katılımcılara hitaben kısa bir konuşma yapan WALD Mütevelli Heyet Başkanımız Dr. Av. Mustafa ÜNAL konuşmasında: “Vakfımızın bu tarz çalışmalar yapıyor olmasını büyük bir mutlulukla karşılıyor ve bugünkü program da dahil olmak üzere tüm programların katılımcılar açısından çok faydalı olacağına inanıyorum.  Bu vesileyle; Vakfımızın, başarılı proje ve çalışmalar gerçekleştirmesini sağlayan Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Mehmet DUMAN Beyefendi’ye de teşekkürlerimi sunuyorum.“ dedi.

 

Konuşmanın ardından başlayan ve davetlilerin de soruları ile büyük ilgi gösterdikleri söyleşide; Mahmut ÖVÜR : ”Türkiye’de merkezi bir idare geleneğine  sahip olunmasına karşın, son 15 yılda yerel demokrasi adına ülkemizde önemli gelişmeler yaşandı. Artık idare modeli yönetişim olarak karşımıza çıkmakta ve bu model, demokrasinin daha da içselleşmesine katkı sağlamaktadır. Tabii ki daha da iyiye doğru gidebilmek adına, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı daha iyi özümsenmeli ve bu sayede demokrasi alanındaki açmazlar da en aza indirilmelidir.”diyerek yerel demokrasi ve onun yapı taşlarına vurgu yaptı.

 

Programın soru cevap bölümümün ardından; Vakfımızın yürütmüş olduğu “Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyalogu III. Siyasi Kriterler Hibe Destek Programı- Gençlik Katılımı İçin İşbirliği Projesi”ne katılarak başarılı çalışmalar gerçekleştirenWALD Gençlik Proje Ekibimizin, AB Projesi Katılım Sertifikaları verildi. Proje kapsamında, İngiltere (Bradford) ve Brüksel’de gerçekleştirilen uluslararası toplantılara katılarak, Belediye Başkanları, Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Üniversitelerin Gençlik Temsilcileri ve Avrupa Birliği Gençlik Parlamentosu üyeleri ile bir araya gelen WALD Gençlik Proje Ekibimiz, Proje Katılım Sertifikalarını Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet DUMAN, Gazeteci - Yazar Mahmut ÖVÜR ve Mütevelli Heyet Üyemiz Fatih CEYLAN’ın elinden aldılar. Yoğun katılım ve interaktif paylaşımlarla gerçekleşen programın sonunda Vakıf Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet DUMAN katılımlarından dolayı Mahmut ÖVÜR’e teşekkürlerini iletirken, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmasında da: “Öncelikle Sn. Mahmut ÖVÜR Beyefendi’ye bugün aramızda olduklarından dolayı duyduğum memnuniyeti ifade ederek, kendilerine teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Hepimiz adına oldukça verimli bir program olduğu kanaatindeyim.  Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı olarak bu tarz proje ve çalışmalarda herkes için fayda sağlayabilmeyi umuyoruz. Vakıf olarak gençliği ve gençleri çok önemsiyoruz. Bu bağlamda, yapacağımız proje ve çalışmalarda gençlerimize daha fazla yer vermeyi ve onların hayata hazırlanmalarına katkı sağlamayı çok önemsiyoruz. Umut ediyorum ki, Vakfımız bünyesinde gerçekleşen bu ve daha nice projelerde tekrar bir arada oluruz. Herkesi saygıyla selamlıyorum.”ifadelerine yer verdi.