0212 517 00 16
wald@wald.org.tr


Web sayfamız yeni yüzüyle en kısa sürede yayında olacak...

Paylaş
Tarih : 25.02.2016 - 16:29

WALD Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi

 

WALD Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi & UCLG-MEWA Akıllı Şehirler Komite Toplantısı Konya’da Gerçekleştirildi. 

Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi ve UCLG-MEWA Akıllı Şehirler Komite Toplantısı” 8-9 Eylül 2015 tarihleri arasında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Konya’da gerçekleştirildi. 

Yerel yönetimler, özel sektör, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve akademisyenlerin bir araya geldiği, son yılların en dikkat çeken projelerinden biri olan; “II. Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi” yerel yönetimlerin bu alanda hazırlamış oldukları uzun vadeli ve stratejik planlar, uygulanan son teknolojik yenilikler, marka algısı, şehirlerin markalaşması, konuda yaşanan sıkıntılar ve getirilen çözüm önerilerinin ele alması bakımından büyük ilgi gördü.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) olarak, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA)  ile birlikte gerçekleştirdiğimiz, ulusal ve uluslararası katılımın oldukça yoğun olduğu başta; Filistin, Libya, Lübnan, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan olmak üzere, farklı ülkelerden ve Türkiye’nin değişik illerinden (İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Malatya, Şanlıurfa, Antalya, Bursa, Denizli, Hatay, Karabük, Nevşehir, Rize, Sakarya) yerel yönetim temsilcileri ile çok sayıda davetlilerin bir araya geldiği “II. Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi”nin açılış programı, WALD Yönetim Kurulu Başkanı, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı aynı zamanda UCLG-MEWA Eş Başkanı Tahir AKYÜREK’in konuşmaları ile başladı.

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN katılımcılar hitaben yaptığı konuşmasında; “Dünyada artık kalkınmanın yerelden başladığı tezi hemen hemen herkesçe kabul görmektedir.  

Yerel yönetimleri güçlü olmayan ülkelerin gerek ekonomik, gerek kültürel anlamda dünyada söz sahibi olmaları oldukça zor. Bu bağlamda ülkelerin, küresel rekabette yer alabilmeleri için katma değer üreten şehirlere ihtiyaçları bulunmaktadır. Merkezi yönetimlerin desteği bu noktada elbette önemli, ancak öncelikli olarak bizler kendi şehirlerimizde bu değerleri yaratmak için çaba göstermek durumundayız. 

Marka şehir kavramı bu yeni trendin ipuçlarını veriyor bizlere.  Ülkelerin ekonomik gücü artık sadece barındırdıkları büyük şirketlerle, ticaret hacimleriyle ya da gayri safi milli hasılalarıyla ölçülmüyor. Ülkeler artık sahip oldukları marka şehirler üzerinden küresel ölçekte rekabet etmeye başlıyor” dedi. 

DUMAN; dünyadaki başarılı marka şehir örneklerine değindiği ve konuşmasında, Kentlerimiz son yıllarda akıllı şehir uygulamaları alanında dünyaya örnek teşkil eden ve bizleri gururlandıran başarılı çalışmalara imza atmakta. Örneğin Türkiye genelinde başarıyla uygulanan MOBESE sistemi, dünyanın çeşitli üniversitelerinde tezlere konu olabilmektedir. Yine bu sistemin yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasıyla birlikte, şehirlerimizdeki suç oranları bariz şekilde azalmış, cinayetler ve çeşitli suçlar daha hızlı aydınlatılmaya başlanmıştır. Akıllı şehir uygulamaları sayesinde şehirlerde yaşayan insanlarımız birçok belediye hizmetine de daha kolay ulaşabilmektedir. Ancak bununla yetinmemeli, akıllı şehir uygulamalarını şehirlerimizin marka değerini artırmada bir araç haline getirebilmeliyiz. Bu alanda iddialı şehirlerimizin kimliklerinin “Akıllı Şehir” konseptiyle bütünleşmesini sağlamalıyız”ifadelerini kullanarak, markalaşmanın önemine vurgu yaptı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK de yaptığı konuşmasında; Marka şehir ve akıllışehir olma yolunda birçok yatırıma imza attıklarınıUluslararası Marka Şehirler Zirvesi'nin de Konya'nın, belediyelerin ve şehirlerin gelişimine, Türkiye şehirciliğine ve belediyeciliğine, genel olarak dünyaşehirciliği ve belediyeciliğine katkı sağlayacağını söyledi. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak ilk yıllarda fiziki, sosyal ve kültürel belediyecilik uygulamaları ana başlıklarıyla yola çıktıklarını ve bunların altlıklarını oluştu­rarak çalışmaya başladıklarınıdile getirdikten sonra Başkan AKYÜREK konuşmasına; "Süreç içinde gelişmeleri değerlendirdiğimizde bu başlıklara ekolojik belediyecilik ve akıllışehirler uygulamasına da kaynaklık edecek teknolojik belediyecilik kavramlarını ekleyerek, belediyeciliği 5 ayrı başlıkta hayata geçirmeye gayret gösterdik. Teknolojik belediyecilik alanında da ciddi bir altyapıya şu anda ulaşmış durumdayız. Türkiye'de e-Türkiye Projesinde ilk yer alan büyükşehir Konya olmuştur. İstanbul Büyükşehir Belediyemizle birlikte yurt dışından gelen belediyelere,şehircilik uzmanlarına e-devlet konusunda onların eğitimine katkı yapan belediye konumunda bulunmaktayız.

Belediyemiz aynı zamanda TBMM Başkanlığı himayesinde yürütülen akıllışehir uygulamalarında,temassız banka kartlarının toplu ulaşımda kullanımında, fiber optik kablo ağımızıgüvenlik, eğitim ve sağlık kurumlarına desteğinde akıllı toplu ulaşım ve akıllı kavşak sisteminde, SCADA sistemi ile akıllışehir uygulamasını altyapıya uyarlamada, Kent Bilgi Sistemi, Mezarlık Bilgi Sistemi, ÇevreYönetimi Bilgi Sistemi, Akıllı Bisiklet Sistemi ile güçlenmeye devam etti. Bu teknolojiler kullanılarakşehir yaşamını kolaylaştırmaya gayret gösterdik. Akıllışehir sistemini sosyal, kültürel ve mobil belediyecilik alanında da geliştirerek, Mobil Mesnevi, Mobil Konya sosyal kart, katı atıktan elektriküretimi, parklarımızın yenilenebilir enerji kaynak­larıyla aydınlatılması, atık su arıtmasından biyogazve elektrik üretim tesisimizin kurulması, doğalgazlı toplu ulaşım sistemleri, Türkiye'de ilk defa uygulanan katanersiz tramvay sistemi, Bilim Merkezi gibi yatırımlara imza attık"sözleriyle devam etti.

Konya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşen, II. Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi’nin birinci günü; “Marka Şehirler ve Akıllı Belediyecilik Uygulamaları, Geleceğin Marka Şehirleri,konularının ele alındığı  oturumların ardından düzenlenen; TURKCELL, INTEL, ERICSON, MICRASOFT ve ARVENTO gibi büyük teknoloji şirketlerinin üst düzey temsilcilerinin yer aldığı “Marka Şehirler ve Teknoloji” paneli ile devam etti.

Zirvenin öğleden sonra ki programında ise amacı; yeni teknolojiler konusunda yerel yönetimleri ve vatandaşların bilgisini geliştirmek, Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi’ndeki yerel yönetimler arasındaki ağı güçlendirmek ve bu vesileyle de vatandaşlara daha iyi ve yüksek standartlarda hizmet sağlamak olan UCLG-MEWA Akıllı Şehirler Komite Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, 16 Komite Üyesi yerel yönetim temsilcileri bir araya gelerek, çalışma ve deneyimlerini paylaştılar. 

Toplantının açılışlında üyeler hitaben bir konuşma yapan WALD Yönetim Kurulu Başkanı, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN Akıllı Şehirler kavramı ve Akıllı Şehirler Komitesi hedeflerine dair bir konuşma yaptı. Belediyelerin komite içerisindeki rollerine değinen DUMAN;“MEWA Bölgesi Akıllı Şehirler Komitesi üyeleri olarak sizlerden, vatandaşların yeni teknolojileri nasıl kullanacaklarını öğrenmelerine fırsat tanımak adına bu konudaki eğitimlere de odaklanarak kamu hizmetlerinin sunumunu geliştirmek adına inovatif çözümler düşünmenizi öneriyorum. Bu komite aynı zamanda; hepiniz için birbirinizle ve diğer yerel yönetimlerle, özel sektör ve uluslararası kuruluşlarla ağınızı güçlendirmeniz, ayrıca Komite’nin faaliyetlerini geliştirmeniz ve tüm bunları uluslararası seviyede sunabilmeniz için birlikte çalışma adına bir fırsat olacaktır” dedi.

II. Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi’nin ikinci günü;  İSBAK A.Ş., IBM, TURKSAT, TURK TELEKOM, gibi Türkiye’nin önemli şirketlerinin temsilcilerinin de katıldıkları “Marka Şehirler Alanında Türkiye’de ve Dünyada En İyi Uygulamalar, Marka şehir ve Enerji Verimliliği, Altyapı Çözümleri ve Siber Güvenlik”konularının tartışıldığı oturumlarla devam etti.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) olarak, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) işbirliği ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirmiş olduğumuz II.Uluslararası Marka Şehirler Zirvesi, WALD Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet DUMAN ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı, UCLG-MEWA Eş Başkanı Tahir AKYÜREK’in yapmış oldukları   kapanış konuşmalarının ardından, katılımcılara plaket takdimi ve aile fotoğrafı çekimi ile sona erdi…