Gençlik Katılımı için İşbirliği Projesi
Projeler Gençlik Katılımı için İşbirliği Projesi
Gençlik Katılımı için İşbirliği Projesi
  • Paylaş

Vakfımızın, Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyalogu III Siyasi Kriterler Hibe Programı çerçevesinde proje ortağı olarak İngiltere ve Belçika’da bulunan, Kültürlerarası İletişim ve Liderlik Okulu (ICLS) ile yürütmüş olduğumuz “Avrupa Birliği CSD-III Gençlik Katılımı İçin İşbirliği” Projesi ile ilgili 5 hafta boyunca süren Gençlik Eğitim Programlarımız Mayıs 2015’te başarıyla tamamlandı. Eğitime farklı üniversitelerden akademisyenler, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile özel sektör temsilcileri katılarak; Gençlik Katılımı ve Demokrasi, Sosyal Girişimcilik, Medya İletişim Teorileri konularında deneyim ve bilgilerini eğitime katılan gençlerle paylaştılar.. Eğitim programları interaktif olarak gerçekleştirildi. Eğitimlere katılan WALD Gençlik Proje Ekibi, 17 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İBB Meclis Salonu’nda “Geleceğin Liderleri” sunumlarını yaptılar.

Projemizin uluslararası ortağı, ICLS temsilcileri çalışmalara katılmak için 19 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul’a gelerek, projeye katılan tüm katılımcı gençlerimiz ile bir toplantı gerçekleştirdiler. Bu toplantıda projemizle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilerek, bundan sonraki süreçle ilgili olarak değerlendirmeler de bulunuldu.

Projemizin “Uluslararası Gençlik Zirvesi Açılış Programı” dönemin AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın ve proje ortağımız ICLS temsilcileri ile İngiltere-Bradford’dan gelen yerel yönetim temsilcilerini katılımları ile 20 Mayıs 2015 tarihinde Zeytinburnu Belediyesi’nin ev sahipliğinde; Zeytinburnu Kazlıçeşme Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Program, 21 Mayıs 2015 tarihinde vakıf merkez binamızda, “Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri Arasında Gençliğin Rolü” ve “Gelecekteki Ortaklık Fırsatları” konulu Çalıştay ile devam etti. İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Kasımoğlu, Avrupa Yerel Yönetimler Akademisi Birliği Kurumu’ndan Mehmet Emin Öztürk ve Kültürlerarası İletişim ve Liderlik Okulu (ICLS) Başkanı Selina Ullah’ın moderatörlüklerinde gerçekleştirilen Çalıştaya; WALD Proje Gençlik Ekibi, İstanbul’da bulunan Gençlik Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, ICLS ve Bradford yerel yönetiminden gelen yetkililer katıldılar.

Projemiz kapsamında, yabancı konukların da katılımlarıyla 22 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul Halk Ekmek A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne teknik inceleme ziyareti gerçekleştirildi. Bu ziyarette; İstanbul Halk Ekmek A.Ş. Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, örnek bir tesis olan İstanbul Halk Ekmek Fabrikası’nı gezdirerek, el değmeden hazırlanan ekmeğin yapımı hakkında bilgiler verdi.

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, Projemizin uluslararası çalışmalarını tamamlamak adına 20-24 Temmuz 2015 tarihleri arasında, İngiltere ve Brüksel’de düzenlenen çalışmalara katılarak, WALD Proje Gençlik Ekibi ile hazırlıkları konu alan bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında çalışmalar hızlandırılarak hazırlıklar başlatıldı. Bu kapsamda yapılacak sunumların konu başlıkları belirlenmiş ve çalışma grupları oluşturuldu.WALD Gençlik Proje Ekibi, “Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyalogu III Siyasi Kriterler Hibe Programı” çerçevesinde yürütmüş olduğumuz “Gençlik Katılımı İçin İşbirliği” Projemiz kapsamında 20-24 Temmuz 2015 tarihleri arasında İngiltere (Bradford) ve Belçika’da (Bruxelles) yapılmış olan toplantı ve çalışmalara katıldılar. Proje katılımcıları ilk programlarını 20-22 Temmuz 2015 tarihleri arasında İngiltere’de (Bradford) gerçekleştirdiler. Bu program çerçevesinde; yapılan tümprogramlar, proje ortağımız olan Intercultural Communication and Leadership School (ICLS) ile birlikte yapıldı. WALD Gençlik Proje Ekibi; ilk olarak Bradford Belediyesini ziyaret ettiler. Bu ziyarette, Bradford Belediye Başkanı, Meclis Üyeleri ve Gençlik Temsilcileri ile yapılan toplantıda; Meclis Üyeleri ve Gençlik Temsilcileri yerel yönetim alanında yapılan çalışmalar hakkında sunum yaparak bilgi verdiler.

Programın ikinci gününde ise, Bradford Üniversitesi’nde düzenlenen programa katılım sağlandı. Üniversite Gençlik Temsilcileri, Öğretim Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları’nın Gençlik Temsilcileri ile üniversite öğrencilerinin katıldıkları programda, WALD Gençlik Proje Ekibi;

  • Gençlerin sivil toplum kuruluşlarına ve devletin karar alma mekanizmalarına katılımındaki rolleri nelerdir?
  • Türkiye'de gençlik politikaları ve gençler karar alma mekanizmalarına katılımcılık konusunda devletten ne gibi destekler alıyorlar?
  • Gençler bu desteklerden ne kadar yararlanabiliyor ve gençlerin karar alma mekanizmalarına katılımcılık konusunda yeterince farkındalıkları var mı?

konularını içeren sunumlarını gerçekleştirdiler. İnteraktif bir ortamda gerçekleşen bu programda proje ekibimiz, Avrupalı gençlerle birlikte, Avrupa’da ve dünyada gençlik katılımcılığını tartıştılar. WALD Gençlik Proje Ekibi; Bradfod’da yayın yapan, BCB Radyosu’nda canlı yayın programına konuk olarak projemiz ve yapmış olduğumuz çalışmalar hakkında bilgi verdi. WALD Gençlik Proje Ekibimiz; 21 Temmuz akşamın- da Bradford City Hall’de düzenlenen ve farklı ülkelerden gelen gençlik temsilcilerinin yer aldığı “Lider Müslüman Gençlik Forumu”na (LMYF) katıldılar.

Programımızın ikinci bölümü, 22-24 Temmuz 2015 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi. WALD Gençlik Proje Ekibi, Avrupa Birliği Parlamentosu’nu ziyaret ederek yetkililerden AB Parlamentosu ve çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ayrıca, “Forum of European Muslim Youth and Student Organizations’a (FEMYSO) ziyarette bulundular. Gerçekleştirilen bu programda; FEMYSO yetkilileri yapmış oldukları çalışmalar ve projeler hakkında bilgiler vererek kurumlarını tanıtan bir sunum yaptılar. WALD Gençlik Proje Ekibimiz de kurumsal tanıtımlarının ardından, “Türkiye’nin siyasi sistemi ve bu sistem içerisinde gençlerin seçme seçilme yaşları ve hakları nelerdir? Gençlerin siyasetteki rolleri nelerdir?” konulu sunumlarını yaptılar.

İngiltere-Bradford’da Gerçekleştirilen Sunumda:

  • Gençlerin sivil topluma ve devletin karar alma mekanizmalarına katılımındaki rolleri nelerdir?
  • Türkiye'de gençlik politikaları nelerdir, gençler karar alma mekanizmalarına katılımcılık konusunda devletten ne gibi destekler alıyorlar?
  • Gençler bu desteklerden ne kadar yararlanabiliyor ve gençlerin karar alma mekanizmalarına katılımcılık konusunda yeterince farkındalıkları var mı?

AB Parlamentosu’nda Gerçekleştirilen Sunumda:

  • Türkiye’nin siyasi sistemi
  • Bu sistem içerisinde gençlerin seçme seçilme yaşları ve hakları nelerdir?
  • Gençlerin siyasetteki rolleri

konularını tartışıldı. Tüm çalışmaların tamamlanmasından sonra; projemizin Sonuç Değerlendirme Raporu hazırlıkları gerçekleştirildi. İstanbul genelinde ve farklı üniversitelerde eğitim alan 1000 üniversiteli genç ile yapılan anket çalışmaları doğrultusunda hazırlanan Proje Sonuç Değerlendirme Raporu Kasım 2015 tarihinde yayınlanarak, kamuoyu ile paylaşıldı.