İstanbul Kadın İstihdam ve Girişimcilik Merkezi
Projeler İstanbul Kadın İstihdam ve Girişimcilik Merkezi
İstanbul Kadın İstihdam ve Girişimcilik Merkezi
  • Paylaş

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) 2015 yılı Kadın İstihdamının Artırılması Mali Destek Programı kapsamında, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile birlikte hazırlamış olduğumuz ve paydaş olarak yürüttüğümüz Kadın İstihdam ve Girişimcilik Merkezi Projesi’nin lansmanı; proje paydaş ve ortaklarının katılımı ile 14 Ekim 2015 tarihinde, Üniversitenin Zeytinburnu Galata Mevlevihanesi Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

Bu proje kapsamında, İstanbul Anadolu Yakası’nda Üsküdar Belediyesi ve Avrupa Yakası’nda ise Esenler Belediyesi tarafından birer “Kadın İstihdam ve Girişimcilik Merkezi” kuruldu. Bu merkezler aracılığıyla çalışmak isteyen 1000 kadın, ilgili meslek gruplarına göre tespit edilmiş ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından sertifikalı meslek eğitimi programına katıldı. Eğitime katılan kadınlara, İŞKUR tarafından günlük harcırah desteği verilerek, evde çocuk bakım yükü olan kadınların bu eğitimlere katılabilmeleri için her iki yakada çocuk bakım merkezleri kuruldu. Katılımcıların; perakende, telekomünikasyon, sivil havacılık ve mağazacılık alanlarında aldıkları eğitimlere ek olarak ayrıca 100 kadın da KOSGEB destekli Girişimcilik Eğitimleri almışlardır. Bu sayede iş kurmak isteyen kadınlara da destek sağlandı.

Proje ortaklarından; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü kendi yetki alanlarına giren konularda kadınlara destek sağlayarak yaşlı ve engelli bakım yükü olan kadınların bakanlık desteklerinden faydalanmaları yönünde bir çalışma başlattı. Sosyal Politikalar Derneği tarafından hazırlanan “Kadın İstihdamı ve Önündeki Engeller” konulu saha araştırması raporu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na sunuldu. Ayrıca; projede belirli aralıklarla “Başarılı Kadınlar/ İş’te Kadın” söyleşileri düzenlenmiş olup iş hayatında başarılı olan kadınlar ile hedef kitlemizdeki kadınlar bir araya getirilerek sinerji yaratıldı.

WALD olarak içinde yer aldığımız bu proje kapsamında; kurmuş olduğumuz işbirlikleri ve geliştirdiğimiz yeni ortaklıklar sayesinde bu alanda yaşanan problemlerin çözümüne katkı sağlamış aynı zamanda da, kadınların gerekli nitelikleri kazanmalarına yardımcı olarak istihdam edilmeleri konusunda destek olma hedeflerimizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Projede; UCLG-MEWA, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, Üsküdar Belediyesi, Esenler Belediyesi, Perakendeciler Derneği (PERDER), Sosyal Politikalar Derneği ve Ruh Sağlığı Derneği, proje ortağı ve yürütücüsü olarak yer aldı. Ayrıca; İŞKUR İl Müdürlüğü, LC Waikiki Mağazacılık, Turkcell, Türk Hava Yolları ve Ziylan Grup (FLO) projeye iştirakçi olarak katılım gösterdiler ve eğitimler sonucunda başarılı olan kadınlarımızın istihdamlarını sağladılar.