Sosyal ve Kültürel Uyum Projesi
Projeler Sosyal ve Kültürel Uyum Projesi
Sosyal ve Kültürel Uyum Projesi
  • Paylaş

2011 yılının Mart ayından bu yana Suriye’deki iç savaş devam etmektedir. Bu savaş sebebiyle yaklaşık 450 bin Suriyeli hayatını kaybetmiş ve 1 milyon kişi yaralanmıştır. 8 milyon Suriyeli ülke içinde göç etmiş, 6 milyon Suriyeli ise ülkesinden kaçmak durumunda kalmıştır. Türkiye izlediği açık kapı politikası ile savaştan kaçmış olan Suriyeli  mültecilerin 3,5 milyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de yaşamakta olanSuriyelilerin geçici olan durumları giderek kalıcılığa evirilmektedir. Türklerin Suriyelilerin varlığını kabullenme ve Suriyelilerin Türkiye’nin sosyokültürel yapısına uyum sağlama gereklilikleri her geçen gün artmaktadır. Ancak bu yolla aramızdaki barış ve güven ortamı sağlanıp sürdürülebilecektir.

Bu bakış açısından hareketle; WALD, bir ihtiyaç olarak gördüğü “sosyal uyum” konusunda çalışmak üzere Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile çalışmalarına hız vermiştir. Bu kapsamda UNHCR’dan aldığı fon ile Avcılar, Bağcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenler ve Gaziosmanpaşa Belediyelerinin sağlamış olduğu katkılar ile 2017 yılının Ağustos ve Aralık ayları arasında, 6 farklı belediyede toplamda 45 farklı sosyal uyum etkinliği gerçekleştirmiştir.

Proje çalışmaları kapsamında proje uygulayıcısı olan belediyelerin başkanlarına ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Ziyaretlere WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman ve UNHCR temsilcileri katılmıştır. Toplantılarda; projenin amaçları, süreci, içeriği, süresi, hangi yaş guruplarının dahil edileceği, örneklem gruplar, gerçekleştirilmesi planlanan aktiviteler, WALD’ın projedeki rolü ve projenin uygulanacağı ilçelerdeki belediyelerden beklentiler hakkında bilgi paylaşımı yapılmıştır.  

Gerçekleşen toplantıların ardından, Ağustos ve Eylül 2017 tarihlerinde, 6 belediyeden toplamda 300 Türk kadın, 300 Suriyeli kadın ve 300 belediye çalışanı ile birlikte mevcut durum değerlendirmesine yönelik anketler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleşen anketler aynı zamanda tanışma etkinlikleri olarak planlanmış ve proje süresince yapılacak olan etkinlikler tanıtılmıştır. Proje süresince, uygulayıcı belediyeler olan Avcılar, Bağcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenler ve Gaziosmanpaşa Belediyelerinde; toplamda 600 Türk ve Suriyeli kadın ile 600 Türk ve Suriyeli çocuğa yönelik çok sayıda etkinlik gerçekleştirilmiştir. Yerel halk ve mülteciler arasında uyumu sağlamaya yönelik yapılan bu uygulamalar, tüm toplumun birlikte barış ve güven olgusu içinde yaşayacakları bir ortam oluşmasına ciddi katıklar sağlamıştır.

Kadınlarımız Bir Arada

Kadınlar için “El Sanatı Atölyeleri”, kültürlerine ait yemekleri yapıp birbirlerine tanıttıkları “Yemek Tanıtım Programları”, “Tarihi Yarımada Gezileri” ve kültürel yemekler yiyerek dostluklarını pekiştirdikleri “Yemekte Buluşalım” organizasyonları düzenlenmiştir. Tüm bu etkinlikler Türk ve Suriyeli kadınların bir araya gelerek birbirlerini anlama yolunda aşama kaydetmelerini sağlayan ilk adımları olmuştur.

El Sanatı Çalışmaları Eylül ayı boyunca, WALD proje ekibi ve belediyelerin koordinasyonu ile 6 farklı Belediye bünyesinde gerçekleştirilmiştir. Avcılar, Bağcılar, Beylikdüzü, Başakşehir, Esenler ve Gaziosmanpaşa Belediyeleri’nin ve her birinden 50 Türk ve 50 Suriyeli kadın bir araya gelip yardımlaşarak; örgü oyuncak, toka, çanta, kumaş çiçek, ahşap boyama çalışmaları yapmış ve aralarındaki iletişimi güçlendirmişlerdir.

Yemek Tanıtım Programlarında, kadınlar kendi kültürlerine ait yemekleri yaparak birbirlerine sunmuşlardır. Ekim ayı süresince gerçekleştirilen program; altı belediyemizde uygulanmıştır. Programa uygulayıcı belediyelerden 50 Türk ve 50 Suriyeli kadın katılım göstermiştir.  Kadınlar birbirlerinin yaptığı yemekleritadarken aralarında tarif paylaşımları gerçekleştirmiştir. Yemek yapımı kadınların genelinin ortak ilgi alanı olduğundan, bu program Türk ve Suriyeli kadınların iletişimlerini güçlendirebilmeleri adına oldukça verimli geçmiştir.

Tarihi Yarımada Gezisi, Kasım ayında, her belediyeden 50 Türk 50 Suriyeli kadın olmak üzere toplamda 600 Türk ve Suriyeli kadının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Kadınlara Sultanahmet Camii ve Meydanı, Topkapı Sarayı Bahçeleri, Ayasofya ve Yerebatan Sarnıcı’nı kapsayan bir gezi programı sunulmuştur. Geziler süresince rehberin tarihi anlatımları Arapçaya da çevrilmiştir. Böylece hem Türk ve hem Suriyeli kadınlar İstanbul’un tarihi mekânlarını gezerken birlikte öğrenmenin ve yaşadıkları şehri daha iyi tanımanın heyecanını paylaşmışlardır. Tarihi Yarımada Gezisi Kapsamında Türk ve Suriyeli kadınların yaşamakta oldukları şehrin tarihine aşinalık kazanmaları hedeflenmiştir.

Yemekte Buluşalımetkinlikleri Ekim-Kasım aylarında düzenlenmiştir. Türk ve Suriyeli kadınlar diğer belediyelerdeki kadınlarla birlikte farklı mekanlarda bir araya gelerek, kurmuş oldukları arkadaşlıklarının paylaşımı olarak birbirleriyle güzel vakit geçirmişlerdir. Etkinliklerde belediyeler ikili olarak eşleştirilmiş ve her belediyeden 50 Türk 50 Suriyeli kadın olmak üzere 200 kadına yönelik planlanmıştır.

Çocukların Kardeşliği

Altı belediyeden toplamda 600 Türk ve Suriyeli çocuk için “Vialand Eğlence Parkı Gezisi”, “Kardeşliğe Pedal Çevir Etkinliği”, “İzcilik Kampı”, “Hayvanat Bahçesi Gezisi”, “Ankara Ziyaret Programı”, “Futbol Turnuvası” olmak üzere birçok etkinlik gerçekleştirilmiştir.

İzcilik Kampı;

Avcılar, Bağcılar, Beylikdüzü, Başakşehir, Esenler ve Gaziosmanpaşa Belediyelerinde 10-14 yaşlarındaki Türk ve Suriyeli çocukların katılımıyla Ekim ayında gerçekleştirilmiştir. Katılan çocuklar çeşitli aktivitelerle yeteneklerini geliştirirken, doğa ile iç içe bir arada arkadaş olmanın güzelliği yaşayarak sevgilerini paylaşmışlardır.

Vialand Eğlence Parkı Programı

Proje uygulayıcı altı belediyemizden toplamda 515 Türk ve Suriyeli çocuğun katılım gösterdiği Vialand Eğlence Parkı gezileri Ekim ayında gerçekleşmiştir. Gezi boyunca Türk ve Suriyeli çocuklarımız eğlenceli bir gün geçirerek birbirlerinin sevinçlerine ortak olmuşlardır. Birçok çocuğun ilk defa katıldığı bu program, özellikle Suriyeli çocukların moralini yükseltmek adına oldukça yararlı olmuştur.

Kardeşliğe Pedal Çevir

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Başakşehir Beledeyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz Kardeşliğe Pedal Çevir etkinliği kapsamında, Avcılar, Başakşehir, Bağcılar ve Beylikdüzü Belediyeleri’nden 12-16 yaş arası 150 Türk ve Suriyeli gençler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı birlikte kutlayarak kardeşliğe pedal çevirmişlerdir.

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi

Yine projemiz kapsamında; uygulayıcı belediyelerimizden 50 Türk ve 50 Suriyeli çocuk olmak üzere toplam 600 çocuk ile birlikte, Kasım ayında, Darıca’da bulunan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’ne geziler düzenlenmiştir. Gezilerde çocuklar birlikte, farklı hayvanları görmenin ve öğrenmenin heyecanını paylaşarak aynı zamanda oynadıkları oyunlarla eğlenme fırsatını bulmuşlardır.

10 Kasım Ankara Programı

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’ın da katılım sağladığı Türk ve Suriyeli çocuklarımızdan oluşan 320 kişilik grupla birlikte 10 Kasım’da düzenlediğimiz Ankara Programında; Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Anıtkabir, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) ziyaretler gerçekleştirilmiştir.

Program, TBB ziyareti ile başlamış ve burada TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, TBB’yi tanıtarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur. Buradaki ziyaretten hemen sonra çocuklar Anıtkabir’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anıtkabir’i ziyaret etmişlerdir. Programın üçüncü adresi T.C. Milli Eğitim Bakanlığı olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı çocukları “Baş Öğretmen” salonunda misafir ederek çocuklara hitaben bir konuşma yapmıştır. Bu ziyarette WALD Mütevelli Heyet Üyesi ve Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu programa katılarak WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’a eşlik etmiştir. TBMM Gezisinin ardından program sonlandırılmıştır.

Futbol Turnuvası

Kasım ayında gerçekleştirilen Futbol Turnuvasında ise uygulayıcı belediyelerden 9 Türk ve 9 Suriyeli çocuk olmak üzere oluşturulan ve dört ay boyunca çalışmalarına devam eden karma takımlar, yapılan müsabakalarda kendi belediyelerini temsil etmişlerdir. Çocuklar aynı takımın oyuncusu olmanın birleştiriciliğiyle sağlam bağlar kurmuşlardır. Maçlar esnasında ve ödül töreninde çocukların beraber geçirdikleri eğlenceli anlar ve birlik hisleri turnuvada bulunan çocukların yanı sıra etkinlikte bulunanları duygulandırmıştır. Turnuvayı Beylikdüzü takımı birinci, Esenler takımı ikinci ve Başakşehir takımı üçüncü olarak tamamlamıştır.