8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
  • Paylaş
8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği Türk ve Suriyeli kadınların katılımıyla gerçekleşti.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliğinde düzenlenen Dünya Kadınlar Günü etkinliği; Bağcılar, Başakşehir ve Pendik belediyelerinden Türk ve Suriyeli mülteci kadınların katılımı ile gerçekleştirildi.

Türkçe ve Arapça dillerinde yürütülen etkinlik, WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Yönetim Kurulu Başkanı, WALD’ın kadınlara yönelik çalışmalarını anlattıktan sonra 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün önemine değinerek tüm dünyadaki kadınlara yönelik gerçekleştirilen hak ihlallerini kınadı. Duman, son olarak, “Bir elin nesi var, iki elin sesi var.” sözünden yola çıkarak sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin; cinsiyet eşitliği, göç ve sürdürülebilir kalkınma gibi temel konularda birlikte hareket etmelerinin önemini vurguladı. Akademi Direktörü Hülya Alper ise etkinlikte bulunan tüm kadınları kardeşi olarak gördüğünü belirterek WALD’ın Türk ve Suriyeli kadın ve çocuklar ile gerçekleştirmiş olduğu sosyal uyum çalışmalarının önemini vurguladı.

Açılış konuşmalarının ardından, İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) temsilcisi Nilgün Yıldırım, Kadın Dayanışma Grupları ile gerçekleştirdikleri faaliyetleri katılımcılarla paylaştı ve kadınların maddi manevi birbirlerine destek olmaya devam etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Mültecilerin haklara erişimi ile ilgili çok sayıda hizmet veren UNHCR temsilcileri kendi kurumlarını tanıttı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kadın hakları ile ilgili 6284 Sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kanun” içeriği hakkında bilgiler paylaşıldı. Bu kanunun herhangi bir vatandaşlık bağı belirtmediği, dolayısıyla Türkiye sınırları içerisinde yer alan her kadının faydalanabileceği ifade edildi. Şiddet gören ve şiddet görme tehlikesi bulunan kadınları koruduğu ve şiddetin sadece fiziksel olmadığı belirtildi. Kadınların şiddet durumunda arayacakları numaralar ve başvuracakları kurumlar paylaşıldı.

Bağcılar Belediyesi Kent Konseyi Üyesi Zeynep Yusuf ise, Suriyeli bir mülteci olarak, izlenilen açık kapı politikası için Türkiye’ye teşekkürlerini sundu. Suriyeli kadınların Türkçe öğrenmelerinin öneminden ve çalışmak için çabalamaları gerektiğinden söz etti. Sözlerini “Birlik olup beraber hareket edelim!” sloganıyla tamamladı.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen Sosyal Uyum Çalışmasında, Türk ve Suriyeli kadınlar birbirlerini daha yakından tanıyarak keyifli vakit geçirdiler. Kokteyl ile devam eden etkinlik, Türk ve Suriyeli kadınların derin sohbetler edebileceği bir ortam sağladı ve paylaşımları arttı. Program, geçirilen güzel günü güzel bir hatıra ile sonlandırmak amacıyla, WALD Yönetim Kurulu Başkanının her katılımcıya çiçek hediye etmesiyle sona erdi.