Çevre Komitesi II. Uluslararası Toplantısı Gerçekleşti
Çevre Komitesi II. Uluslararası Toplantısı Gerçekleşti
  • Paylaş
Çevre Komitesi II. Toplantısı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, 30-31 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

WALD olarak üyeleri arasında yer aldığımız UCLG-MEWA Çevre Komitesi II. Toplantısı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliği ve ev sahipliğinde, 30-31 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Paris İklim Zirvesi sonrası ve devamında Ekim ayında geçekleştirilecek olan Habitat III, Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Kalkınma Konferansı’na ilişkin önemli tartışmaların yapıldığı toplantılara, 14 ülkeden 400 davetli katılım sağladı. Toplantının açılışı; WALD Yönetim Kurulu Başkanı, Mehmet DUMAN ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı aynı zamanda UCLG Dünya Teşkilatı Başkanı Dr. Kadir Topbaş tarafından gerçekleştirildi. Toplantının ilk bölümü; Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Çevre Komitesi Eş Başkanları Ahmet ÇAKIR ile Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER, UCLG-MEWA Eş Başkanı Tebriz Belediye Başkanı Sadegh NAJAFİ ile AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet YÜCEL’in konuşmaları ile tamamlandı.

Ulusal ve uluslararası katılımcıların yoğun ilgi gösterdikleri UCLG-MEWA Çevre Komitesi II. Toplantısı’nın ilk günü; “Paris Anlaşması’nın Yerel Yönetimler Nezninde Yansımaları ve Habitat III: Yeni Kent Gündeminin Belirlenmesinde Yerel Yönetimler” konularının tartışıldığı oturumların ardından gerçekleştirilen UCLG-MEWA Çevre Komitesi Toplantısı ile sona erdi. Toplantının sonunda; “Malatya Mutabakatı İstanbul Deklarasyonu” kabul edildi. İklim Değişikliği İle Mücadele ve Uyum, Kentsel Tarım, Biyoçeşitliliğin Korunması, Atık Yönetimi ve Kirlilik, Enerji, Ulaşım, Yeşil Alanlar ve Ar-Ge olmak üzere 8 ana başlıktan oluşan mutabakatın bağlayıcılığının olması için belediye meclislerinde görüşülmesi kararı alındı.

Toplantının 2. günü “Yerel Yönetimler Platformu ve Dünya Çevre Günü-Ortaklar Platformu” konularının ele alındığı oturumlar ile devam etti. Farklı konuların tartışıldığı, UCLG-MEWA Çevre Komitesi II. Uluslararası Toplantısı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş ve WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’ın değerlendirmeleri ve kapanış konuşmaları ile sona erdi.