Çocuklar Kardeşlik İçin Koştu
Çocuklar Kardeşlik İçin Koştu
  • Paylaş
Mültecilerin Sosyal ve Kültürel Uyumu Projesi kapsamında Türk ve Suriyeli çocuklardan oluşan takımlar belediyelerini temsil etti.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından yürütülen “Mültecilerin Sosyal ve Kültürel Entegrasyonu” projesi kapsamında 25 Kasım 2017 tarihinde Başakşehir Belediyesi ev sahipliğinde Şehit Erdem Özçelik Stadı’nda “Kardeşlik İçin Futbol Turnuvası” düzenlendi. Turnuva İstanbul’un altı ilçesinden Avcılar, Bağcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenler ve Gaziosmanpaşa Belediyelerinden yaklaşık olarak 120 çocuğun katılımıyla gerçekleşti. Suriyeli mülteci çocuklar ile Türk çocukların kaynaşması ve birlikte barış içinde yaşamasını hedefleyen bu projemizde çocukların kardeşlik bağı daha da güçlendi.

Kardeşlik için düzenlenen futbol turnuvamızda her belediyeden yaklaşık 20 çocuktan oluşan 6 Belediye Takımı kıyasıya bir mücadele verdi. Başakşehir Belediyesi’nde yer alan Şehit Erdem Özçelik Stadı’nda sabah 10’da Başakşehir ve Bağcılar Belediyelerinin karşılaşması ile başladı. Ev sahibi Başakşehir Belediyesi tarafından tüm hazırlıklar yapılırken, UNHCR tarafından fonlanıp WALD tarafından yürütülen proje sayesinde tüm çocuklara Kardeşlik Turnuvası’na özel Forma, Krampon ve tekmelik hediye edildi. Yaşları 11 ile 13 arasında değişen ve her belediyenin hem Suriyeli hem de Türk çocuklardan oluşan takımlar yeni formaları ve kramponlarıyla dostluk ve kardeşlik adına aynı sahada top koşturdular.

Çocukların heyecanı ilk maçtan final maçının son saniyesine kadar devam etti.  Toplamda 9 Karşılaşmanın gerçekleştiği her belediyenin üçer kez sahaya çıktığı karşılaşmalarda Final Maçı heyecanı Beylikdüzü ve Esenler Belediyeleri arasında gerçekleşti. Son saniyesine kadar heyecanın dorukta olduğu final karşılaşması Beylikdüzü Belediyesi’nin zaferiyle sonuçlandı. İkincilik Esenler Belediyesi’nin olurken, ev sahibimiz Başakşehir Belediyesi üçüncülük kupasını kucakladı. Final Maçı sonunda turnuvaya katılan bütün çocuklara madalyaları WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN ve UNHCR Program Yöneticisi Dinçer TAŞÇIKAR tarafından takdim edildi. Kupa töreni sonrasında Şehit Erdem Özçelik Stadı’nda ev sahibi Başakşehir Belediyesi tarafından yapılan ikramlarla program geride güzel hatıralar bırakarak sona erdi.