Mülteci Destek Masası Projesi Devam Ediyor
Mülteci Destek Masası Projesi Devam Ediyor
  • Paylaş
2017 yılında iki ilçede açılan Mülteci Destek Masalarımızın sayısı 2018'in ilk yarısında dört merkezde bulunuyor.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından 2017 yılında yürütmüş olduğumuz proje kapsamında İstanbul’da iki ilçede Sancaktepe ve Gaziosmanpaşa Belediyelerinde Mülteciler Destek Masaları kuruldu. 15 Ekim 2017 tarihi itibariyle yürülüğe giren bu proje sayesinde iki ay boyunca toplamda 234 mülteci Sancaktepe ve Gaziosmanpaşa Belediyeleri’nde kurulan Mülteciler Destek Masası hizmetinden faydalandı. Belediyeler bünyesinde kurulan bu merkezlerde Suriyeli mülteciler için onları bilgilendirerek en doğru şekilde yönlendirecek bir koruma personelinin yanı sıra, bir psikologla bir avukat tercüman eşliğinde hizmet verdiler. Ekim ayı itibari ile Sancaktepe Belediyesi ile ardından Gaziosmanpaşa Belediyesi’nde başlatılmış olan bu çalışma, 2018 yılı itibari ile İstanbul’da Avcılar, Pendik, Sancaktepe ve Sultangazi Belediyeleri’nde kurulan merkezler ile hizmet vermeye devam ediyor.

Mülteciler Destek Masası

Belediyeler bünyesinde kurulan Mülteciler Destek Masaları sayesinde mültecilerin bilgiye doğru kaynaktan ulaşması ve yaşamış oldukları sorunları bu kanal aracılığıyla en doğru yöntemle çözmeleri konusunda çalışmalar devam ediyor. Mültecilerin en çok sorun yaşadıkları konular olan kayıt, eğitim, sağlık, istihdam alanlarında başvuruları Koruma Personeli tarafından alınarak konunun içeriğine göre avukatlar ve psikologlar aracılığıyla diğer kurumlarla iletişime geçilerek gerekli yönlendirmeler yapılıyor. Bu merkezler tarafından verilen hizmetler sayesinde özellikle mülteci çocukların okullaştırılması, mültecilerin sağlık hizmetine erişimin sağlanması ve hak temelli yaklaşımların yaygınlaştırılması konularında önemli adımlar atıldı.

Göç Yönetimi Eğitimi

Sosyal Koruma Projesi kapsamında Sancaktepe ve Gaziosmanpaşa Belediyeleri’nde belediye çalışanları ve ilçedeki kanaat önderlerine Göç Yönetimi alanında eğitimler verildi. Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Deniz SERT ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf ADIGÜZEL tarafından verilen bu eğitimlerde, katılımcılar Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu başta olmak üzere mülteciler hukuku konularında bilgilendirildi. Bu eğitimlerde mültecilerin kayıt, eğitim ve sağlık gibi en temel ihtiyaçları konularında karşılıklı olarak görüş alışverişinde bulunularak Türkçe Dil eğitimlerinin yaygınlaştırılmasının en öncelikli gereksinim olduğu belirtildi. Belediye çalışanları sosyal uyumun çift taraflı bir süreç olduğunu ve bu alanda hem yerel halka hemde mültecilere verilen eğitimlerin arttırılması gerektiği konusunda görüşlerini bildirdi. Ayıca bu alanda hizmet veren kurumların arasındaki koordinasyonun arttırılması ve daha sürdürülebilir çözümler üretilmesi gerektiği belirtildi.