Mülteciler Alanında Çalışma İzni Eğitimi
Mülteciler Alanında Çalışma İzni Eğitimi
  • Paylaş
WALD, 22 Şubat 2018 tarihinde İstanbul'daki belediye ve STK temsilcilerine Mülteciler Alanında Çalışma İzni Eğitimi verdi.

Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN’ın açılış konuşmasıyla başlayan eğitimin ilk oturumunda UNHCR temsilcileri Toplum odaklı koruma ve yerel yönetimlerin rolü ile Geçim Kaynakları Faaliyetleri ve Yerel Yönetimlerin Rolü konularında bilgi verdiler. Ayrıca mültecilerin ve geçici koruma kapsamındaki sığınmacıların işe alımı ve istihdamı hakkında bilgi paylaşımında bulundular.

İkinci oturumda Mültecilik Bağlamında Çalışma İzinleri hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcisi Sevil Şenses, geçici koruma ve uluslararası koruma altındaki kişilerin iş piyasasına erişiminden bahsetti. Mültecilerin ve geçici koruma sağlanan yabancıların çalışma izinleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Katılımcıların sorularına yönelik olarak istihdam kotası, muafiyet, harç, vatandaşlık tazminat, işsizlik maaşı, emeklilik konuları hakkında bilgi verildi.

Eğitimde son olarak İnsan Kaynakları Geliştirme Vakfı, Suriyeli Mülteci Destek Ofisi temsilcisi Nilgün Yıldırım Şener tarafınca Kadın Dayanışma Programları hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu. Yapılan atölye ve etkinliklerden bahsedildi. Atölyeye katılan kadınların nitelikleri, özellikleri, nedenleri ve sorunları hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu. Amacın “Sorunu yaşamak ve çözümün bir parçası olmak” olduğu söylenerek sunum ve eğitim bitirildi.