Dr. Mehmet DUMAN

Dr. Mehmet DUMAN, 4 Aralık 1955 İzmir Bergama doğumludur.

1980 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun oldu.  1989 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Programını tamamlayarak lisans derecesi alan Dr. Duman, 1991 yılında Paris’te UNESCO Uluslararası Eğitim Planlaması ve Yönetimi Enstitüsü (IIEP)’nü başarıyla bitirdi.

1999 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kamu Yönetimi Anabilim Dalı, Siyaset ve Sosyal Bilimlerde Yüksek Lisans programı’ndan mezun oldu. 2022 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Doktora Programı’nı tamamlayarak liderlik alanında doktora derecesi aldı.

Çalışma hayatına 1976 yılında; T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda başlayan Dr. Duman, 1982-1994 yılları arasında T.C. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda; üst düzey görevlerde bulundu. Dr. Duman aynı dönemde, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nda Bakanlık Temsilcisi olarak Denetleme Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

1994-2002 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde; Dış İlişkiler Müdürü ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile Belediye temsilcisi olarak İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu ve Yürütme Kurulu üyeliklerinde bulundu. Ayrıca bu dönemde; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İDO A.Ş., AĞAÇ A.Ş., BELBİM A.Ş., İGDAŞ, BELTUR A.Ş., ULAŞIM A.Ş., İSBAK A.Ş., SAĞLIK A.Ş., İSTAÇ A.Ş. ve ŞEHİR HATLARI A.Ş., iştiraklerinde Denetim Kurulu, Yönetim Kurulu üyelikleri ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini üstlendi. Dr. Duman; 2010-2017 yılları arasında da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevini yürüttü.

2002-2003 yıllarında; Adapazarı Büyükşehir Belediyesi’nde Kurucu Genel Sekreter olarak görev yaptı. Aynı dönemde; Adapazarı Büyükşehir Belediyesi İştiraklerinden BELPAŞ ve AGDAŞ A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevini ifa etti.

Dr. Duman; 1995-2022 yılları arasında farklı dönemlerde, Türkiye-Türkmenistan Dostluk ve Dayanışma Derneği, Mahalli İdareler Derneği ve İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR)’nde Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2002-2010 yılları arasında ise Türkiye Hentbol Federasyonu ile Türkiye Teakwon-do Federasyonu’nda Yönetim Kurulu Üyelikleri yaptı.

Dr. Duman 2003-2010 yılları arasında; sekiz yıl süre ile T.C. Başbakan Başmüşaviri olarak hizmette bulundu. Aynı yıllarda, Başbakanlık Sosyal ve Kültürel İşler Başkan Vekilliği ve Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu Genel Sekreterliği görevlerini üstlendi.

2010 yılından itibaren Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD)  Yönetim Kurulu Başkanı olarak hizmet sunmakta olan Dr. Duman; aynı zamanda Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA)’nda Genel Sekreter olarak uluslararası arenada çalışmalarını sürdürmektedir.

Uzun yıllar devlette üst düzey görevlerde bulunan Dr. Duman, WALD, UCLG-MEWA ve yerel yönetimler alanında yapmış olduğu çalışmalarla birlikte çok sayıda ortak girişim projesini hayata geçirmeye devam etmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Dr. Mehmet Duman, 47 yıldır aktif olarak çalışma hayatı içerisinde yer almaktadır.