WALD ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Mülteci Örgütü (UNHCR) işbirliği ile yürütülen Sosyal Koruma Projesi kapsamında yerel yönetimler ile sağlanan iş birlikleri ile oluşturduğumuz “Sosyal Koruma Masaları” aracılığı ile mülteci ve yerel halka sosyal ve hukuki danışmanlık hizmeti sağlanmaktadır. 2020 yılına kadar İstanbul’da proje kapsamında Avcılar, Bağcılar, Beylikdüzü, Gaziosmanpaşa, Kâğıthane, Küçükçekmece, Pendik, Sancaktepe, Sultangazi, Maltepe, Şişli ve Ümraniye Belediyeleri ile iş birliği sürdürülmüş, Sosyal Koruma Masalarında, 2017 yılından itibaren 100.000’den fazla kişiye hizmet verilmiştir.

Sosyal Koruma Projesi kapsamında istihdam edilen tercüman, avukat ve sosyal çalışmacılardan oluşan takımlar; danışma merkezlerine gelen tüm mültecilere ve yerel halka hizmet sağlamakta, sağlanan bu işbirliği çerçevesinde de, ilgili konularda yerel yönetimlerin kurumlar arası koordinasyonuna katkı sağlanmaktadır. Mülteciler konusunda bilgiye erişim kolaylaştırılarak, yerel yönetimlerin kapasitelerinin geliştirilmesine destek verilmektedir.

Yerel yönetimlerin insana en yakın yönetim birimi olmaları sebebiyle, üretilen toplum odaklı çözümler ilçelerin ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. İlçede yaşayan kişilerin aynı hizmetlere erişimini sağlamak ve paralel sistemler üretmemek adına yerel yönetimlerin hizmetlerini mümkün olduğu kadar farklı gruplara ve farklı kişilere ulaştırmak Sosyal Koruma Projesi’nin en önemli amaçlarından biridir.

Bu bağlamda yapılan çalışmalar ve faaliyetlerde yerel yönetimin farklı birimlerinin de bulunmasına dikkat edilmekte ve kadınların güçlendirilmesi, çocukların okullaştırılması gibi sosyal uyumun zenginleştirilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Çalışmalarımıza paralel olarak, Sosyal Koruma Projesi, ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilen; koruma, sosyal uyum, eğitim ve geçim kaynakları alanlarında çalışmalara olanak sağlamaktadır. Bu projeleri geliştirme sürecinde ekiplerimiz, hem danışanlarımızın taleplerine hem de yerel yönetimlerin ihtiyaçlarına uygun şekilde hareket etmektedirler.

Sosyal uyum kapsamında gerçekleştirdiğimiz çalışmalar yerel halk ve mülteciler arasında iletişim kanallarını zenginleştirmeyi hedeflemektedir. Yerel Yönetimler öncülüğünde planlanan ilçe koordinasyon toplantıları ile yerelde bulunan Sosyal Hizmet Merkezleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gibi kamu kurum ve kuruluşları, Sosyal Destek Hizmetleri gibi yerel yönetimin ilgili müdürlükleri ve yerelde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile birlikte ilçe genelinde değerlendirmeler yapılarak iş birliği ve çözümler geliştirilmektedir.

WALD tarafından yerel yönetim bünyesinde çalışan personelin mülteci çalışmaları alanında daha da yetkinleşebilmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştirilmekte, bu kapsamda, yerel yönetimler bünyesinde faaliyet gösteren saha ekipleri, ilgili müdürlükleri, kent konseyleri ve yerelde faaliyet alanı bulunan kanaat önderleriyle bir araya gelinerek çeşitli panel, eğitim ve seminerler düzenlenmektedir.

Sürdürülen bu çalışmalar ile birlikte geçim kaynakları ve eğitim alanında faaliyetlerimiz süreç içerisinde genişlemiştir. Okullaştırılan çocukların okul hayatlarına uyumunu teşvik etmek amacıyla servis desteği sağlanmıştır. Bununla birlikte, Geçim Kaynaklarına Erişim ve Kayıtdışı işyerlerinin Ruhsatlandırılması çalışmaları adı altında, mülteciler ve yerel halk arasındaki sosyal uyumun süreç içerisinde geliştirilebilmesine destek olacak mültecilere ait işyerlerinin ruhsatlandırılması çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda, WALD tarafından 2018 yılının ikinci yarısıyla birlikte yerel yönetimlere bağlı sorumlu müdürlükler ile iş birliği içerisinde ruhsatlandırma çalışmaları başlatılmıştır. Bu çalışmalar, pilot olarak, Bağcılar, Kâğıthane, Pendik ve Sultangazi ilçelerinde uygulanmıştır. Geçim kaynaklarına erişim ve kayıt dışı işyerlerinin ruhsatlandırılması ile ilgili çalışmalar sayesinde, mültecilerin vergi ödemedikleri gibi yerel halk tarafından ifade edilen yanlış düşüncelerin önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, mülteciler ve yerel halk arasında yerel yönetimler ve yasalar önünde eşitlik temelinde bir perspektif geliştirilmiştir.

Sosyal Koruma Projesi kapsamında İstanbul’da 11 ilçede; Sultangazi, Avcılar, Bağcılar, Beylikdüzü, Gaziosmanpaşa, Kâğıthane, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe ve Ümraniye Belediyeleri’nde UNHCR ile birlikte oluşturduğumuz Sosyal Koruma Masalarında hizmet verilmektedir. 

Ayrıca mülteciler ve ev sahibi topluluğun sosyal uyumlarının güçlendirilmesi amacıyla sosyal uyum etkinlikleri düzenlenmektedir. 

UNHCR ve Belediyeler iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz Sosyal Koruma Projesi kapsamında toplamda;

2017 yılından itibaren toplamda 107.455 kişiye hukuki ve psiko-sosyal destek verilmiştir.

· 2017-2019 yılına kadar toplamda 741 kişi Türkçe Dil Kursuna katılım sağlamıştır.

· 2020 yılında 135 danışanımız A1, A2 ve B1 Türkçe Kurslarına yönlendirilmiştir.

· Toplam 70 iş yeri ruhsatlandırılması yapılmıştır

· 2018 yılından itibaren 527 okul idarecisi ve öğretmene “Doğru Bilinen Yanlışlar Eğitimi” verilmiştir.

· Toplam 44 mültecinin kent konseylerine katılımı sağlanmıştır.

· 2018’den itibaren 1.508 iş yeri ziyareti gerçekleştirilmiştir.

· Pendik ilçesinde 50 Suriyeli öğrenciye okul servisi desteği sağlanmıştır.

· Toplam 11 İlçe Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirilmiştir.

· 2020 yılında toplam 54 farklı mentörlük etkinliği mülteci ve yerel halktan katılımcılarla birlikte gerçekleştirilmiştir.

· 2019 yılından itibaren yerel halk ve mültecilerin katılım sağladığı 85 Sosyal Uyum Etkinliği düzenlenmiştir.

Sosyal Koruma Projesi Değerlendirme Anketi formlarına aşağıda dil seçeneğini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

    TÜRKÇE / ARAPÇA

Sosyal Koruma Projesi 2020 yılında tüm hızıyla devam etmektedir.

SOSYAL KORUMA MASALARI / İLETİŞİM

Avcılar Sosyal Koruma Masası

Avcılar Belediyesi Ek Hizmet Binası, Yeşilkent Mahallesi, Okul Yolu Caddesi No: 52 Avcılar / İstanbul

Beylikdüzü Sosyal Koruma Masası

Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi, Gürpınar Mahallesi, Pilot Sokak, 34520 Beylikdüzü / İstanbul

Kağıthane Sosyal Koruma Masası

Çağlayan Mahallesi, Bahar Sokak, Çağlayan Bilim Merkezi No:52 Kâğıthane / İstanbul

Maltepe Sosyal Koruma Masası

Maltepe Belediyesi Sosyal Destek Hizmetler Müdürlüğü Ek Hizmet Binası, Feyzullah Mahallesi, Şehit Hikmet Alp Caddesi, No: 33 Maltepe / İstanbul

Sancaktepe Sosyal Koruma Masası

Sancaktepe Belediyesi, Samandıra Kültür Merkezi, Eyüp Sultan Mahallesi, Ulubatlı Hasan Caddesi, No:1, Cumhuriyet Parkı, 34885 Sancaktepe / İstanbul

Bağcılar Sosyal Koruma Masası

Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı, Barbaros Mahallesi, Hoca Ahmet Yesevi Caddesi, No:37 34203 Bağcılar / İstanbul

Gaziosmanpaşa Sosyal Koruma Masası

Hürriyet Mahallesi, 322. Sokak, No:4, Gaziosmanpaşa/İstanbul (Hürriyet Mahallesi Muhtarlığı Yanı)

Küçükçekmece Sosyal Koruma Masası

Kadın Eşitlik Merkezi, İnönü Mahallesi, Barış Sokak, No:62 34295 Küçükçekmece / İstanbul

Pendik Sosyal Koruma Masası

Pendik Belediyesi Semt Konağı (4. Ek Hizmet Binası), Yenimahalle, Stadyum Sokak, No:18 34893 Pendik / İstanbul

Sultangazi Sosyal Koruma Masası

Sultangazi Belediyesi Nikâh Salonu Binası, Uğur Mumcu Mahallesi, Atatürk Bulvarı No:54 34265 Sultangazi / İstanbul

Ümraniye Sosyal Koruma Masası

Esenevler Mahallesi, Bronz Sokak, No:4 Lokman Hekim Parkı içi 34762 Ümraniye / İstanbul