Aşılan Sınırların Getirdiği Kültürel Zenginlik...

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü, dünya çapında göçmen haklarının tanımasını ve göçmenlerin yaşadıkları sorunlar konusunda farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Göç etmek zorunda kalan insanlar gittikleri yerlerde daha aydınlık bir gelecek umuyorlar. Daha güvenli, daha dirençli bir dünya oluşumuna katkı sunmak tüm insanlığın ortak sorumluluğudur.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) olarak “Uluslararası Göçmenler Günü” kapsamında; sosyal koruma alanında hizmet sunduğumuz Ümraniye ve Sultangazi ilçelerimizde, yerel ve Mülteci çocukların katılım sağladığı “Göçmen Kuşlar ve Dünya İnsanları” temalı etkinliklerimizi gerçekleştirdik.

Program çocuklar arasındaki iletişimi güçlendirmek adına başlatılan  “Bana senin dilinde bir kelime öğretir misin?” oyunu ile başladı. Psikologlar eşliğinde gerçekleştirilen etkinlikte; kuşların, kış aylarında göç etmeye başladığı ve göç etmelerinin başlıca sebepleri olarak, soğuk ve karlı havada yiyecek bulmanın zorluğu olduğu bu yüzden de sonbaharda kuzey yarım küreden güney yarım küreye göçlerinin başladığı hikayeleştirilerek anlatıldı. Program; kuşların göç yolundaki V şekli, göç eden kuşların başlıca türlerinin gösterildiği görsellerin içinden çocukların seçtiği bir kuş türü için, bu yılki göç rotası ve göç yolunda yaşadıkları maceraları çocukların kendi hayal gücüne bırakılarak bu temayı resimlemeleri istendi.  

Programın ikinci bölümünde ise; “Kutunun içinde dünyadaki en değerli kişi var” temalı etkinlik; Türk kadınlarla birlikte mülteci ve göçmen kadınların katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Kutuları açtıklarında karşılaştıkları aynada kendilerini gören danışanlar için; kendilerini önemli hissetme, duygularını açığa çıkarma ve özgün yanlarını fark etmelerini sağlanmaları amaçlandı. Programın sonunda, danışanların 2022 yılı değerlendirmeleri ve 2023 yılı için beklentilerini paylaşmaları istendi.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) olarak; 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü’nde, tüm dünyayı insanların göçe zorlanmadığı, insan hakları ve onurunun korunduğu, insan hayatının pazarlık konusu yapılmadığı bir dünya oluşturulmasını temenni ediyoruz.