WALD 2023 yılı Koruma Diyaloğu Oturumu- I Gerçekleştirildi

WALD 2023 yılı Koruma Diyaloğu Oturumu Toplantısı- I 27 Aralık 2023 tarihlerinde, WALD çalışanları, belediye temsilcileri, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Müdürleri ve UNCHR uzmanlarının katılımı ile interaktif bir şekilde düzenlenen toplantı WALD’ın 2023 yılında tamamlanan çalışmaları ve yeni yol haritasının detaylı sunum gerçekleştirildi.

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet DUMAN, etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmada, geçen bir yıl içinde WALD tarafından hayata geçirilen hizmetlere odaklandı. Yaptığı değerlendirmede, elde edilen başarıları paylaşmanın yanı sıra, gerçekleştirilen hizmetlerdeki eksiklikleri ortaya koymak ve bu konuda görüş alışverişinde bulunmak istediklerini ifade etti. Ayrıca, yerel yönetim temsilcileriyle yapılan istişarelerin ve aldıkları geri bildirimlerin yeni yıl planlamasında kritik bir rol oynadığını belirtti.

Dr. DUMAN, yerel yönetimler arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi ve başarılı projelerin diğer belediyelere aktarılması gerekliliğine vurgu yaptı. Yerel yönetim temsilcilerinden gelen bir soru üzerine, mültecilerin kayıtlı oldukları illere dönüş sürecine dair görüşlerini paylaşarak, bu konuda İstanbul ile diğer iller arasında iş birliği ve ortak çözüm yollarının bulunabileceğine işaret etti.

Konuşmasında, sadece günümüzde değil uzun süredir devam eden bir sorun olarak İsrail-Filistin gerilimi ve Gazze'deki insanlık dramına dikkat çekme gerekliliğini vurgulayan Dr. DUMAN, bu konuda farkındalık oluşturmanın önemine vurgu yaptı.

 

WALD Akademi Direktörü Hülya ALPER, WALD tarafından sunulan hizmetlere dair genel bir bilgilendirme yaparak, Sosyal Koruma Masaları ve Kent Uyum Birimleri aracılığıyla sağlanan hizmetlerde 2023 yılı çerçevesinde elde edilen proje çıktılarını davetlilerle paylaştı.