UCLG-MEWA Retreat Istanbul’23: “Kentsel Ufukları Yeniden Tanımlama” Temasıyla Gerçekleşti

WALD olarak üyesi olduğumuz Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA)’nın Retreat Istanbul’23 toplantısı, "Kentsel Ufukları Yeniden Tanımlama" temasıyla, 19-21 Aralık 2023 tarihlerinde, Fatih Belediyesi’nin ev sahipliğinde, tarihi yarımadada gerçekleşti.

Etkinlik, UCLG-MEWA Genel Sekreteri ve WALD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet DUMAN'ın konuşmasıyla başladı. Dr. DUMAN, ilk günün temasının "Bağları Güçlendirmek" olarak belirlendiğini ve "Ortaklıkları Güçlendirmek ve Bölgesel Bakış Açıları" oturumlarıyla günü değerlendireceklerini belirtti.

WALD olarak katılım sağladığımız program; ana paydaşlar ve ülke temsilcilerini bir araya getirerek, kolektif çalışmaların değerlendirilmesine odaklandı. Dr. DUMAN; toplantı süresince küresel başlıkların yanı sıra iklim değişikliği ve dirençlilik gibi önemli konulara odaklanarak, potansiyel iş birlikleri üzerine görüşmelerin gerçekleşeceğini vurguladı. Konuşmasının devamında, "Bugün, yerel yönetişim hikâyelerini dinleyerek, bölgesel 2030 Gündemi'ne odaklanacak, iklim ve dirençlilik konularında dünya gündemini ele alacağız” dedi.

 

UCLG-MEWA Retreat Istanbul’23 programı, kentsel yönetişimde önemli bir platform olarak, yerel yönetimler arasındaki dayanışmayı güçlendirmeyi, ortak çözümler bulmayı ve bölgesel kalkınma için işbirliğini teşvik etmeyi amaçlıyor.