Avcılar’da Yuvarlak Masa Toplantısı

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) ve Avcılar Belediyesi ortaklığında, Avcılar Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nde 18 Haziran 2021 günü gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantısına, WALD temsilcileri, Avcılar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Nuran Dağdelen, Avcılar Belediyesi Göç Birimi Sorumlusu Hasan Hüseyin Gedik, Kadın Danışma Merkezi Temsilcileri, Eşitlik Birimi Temsilcisi, Avcılar Kent Konseyi Temsilcileri ve 7 mülteci kadın katılım sağladı.

Gerçekleşen Yuvarlak Masa Toplantısında, mülteciler ve yerel halk arasındaki sosyal uyum ve iletişimi güçlendirmek adına hayata geçirilecek faaliyetler ele alındı. Sosyal yaşamda toplumsal barışı desteklemek adına yerel yönetimlerde mülteci görünürlüğünü arttırmak ve mültecilerin kadınların geçim kaynaklarına erişimini destekleme projelerinin altı çizildi. 

Toplantının açılışında bir konuşma yapan, Avcılar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Nuran Dağdelen, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nün anlamı ve önemine dikkat çekerek, ilçede yaşayan mültecilerin her türlü sorunlarını çözmede imkanları doğrultusunda destek vereceklerini söyledi. Kadın Danışma Merkezi temsilcilerinden Aylin Doğan ise, birim olarak olarak özellikle şiddet mağduru kadınların her zaman yanında olduklarını ve kadın güçlendirme programlarına mülteci kadınların da katılmalarını istediklerinin altını çizdi. Avcılar Belediyesi Göç Birimi Sorumlusu Hasan Hüseyin Gedik de göç birimi olarak mülteci kadınların güçlendirilmesine yönelik çalışmalara destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.

WALD Takım Lideri İlayda İrem Sanağ, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü çerçevesinde gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantısının, mültecilerin yerel yönetimlerde ve kent konseylerinde söz sahibi olmalarının toplumsal uyumu arttıracağını belirterek, kent konseyi kapsamında Göç ve Mülteci Alt Çalışma Grubunu’nun oluşturulmasının önemini ifade etti.

Yuvarlak Masa Toplantısının sonunda, Avcılar Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Şükriye Kaplan, Kent Konseyi Başkanı ile birlikte önümüzdeki günlerde yürütme kuruluyla bu konuların gündeme gelebileceğini ve çalışmaların başlatabileceğinin altını çizerek, Alt Çalışma Grubu’nda sadece uyum ve etkinliklerinden değil, politika üretbilecek temel faaliyetlerin oluşturulması konusunu ele alacaklarını ifade etti.