Belediyeler Arası Koordinasyon Platformu

Mülteciler Alanında Belediyeler Arası Koordinasyon Platformu Teknik Toplantısı, UNHCR ve WALD’ ın işbirliğiyle 3 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıya, İstanbul Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkilileri ve yerel yönetim temsilcileri katılım sağladı.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında “Kimseyi ve Hiçbir Yeri Geride Bırakmama” yaklaşımıyla yerel yönetimlerin ve uzman kuruluşların katılımları özelinde bir araya gelinen toplantıda; Kahramanmaraş merkezli depremler sonucunda çıkarılan dersler, büyük İstanbul depremine ilişkin afet hazırlıkları ele alındı. Ayrıca ilçelerde mülteci depremzedelere sağlanan hizmetler ve mülteciler ile belediyelerin afet hazırlık çalışmalarına nasıl katkıda bulunabileceği konuları tartışıldı.

Toplantının moderatörlüğünü gerçekleştiren UNHCR İstanbul ve Marmara Bölge Müdürü Elif Selen Ay “Deprem sonrasında yaşanan göçler, sadece göçmen ve mültecileri değil, depremi yaşamış milyonlarca kişiyi etkilediğini, bu göçlerin deprem sonrası genel bağlamı anlamak için kritik öneme sahip olduğunu” vurguladı. Çalıştayın ikinci oturumunda söz alan İl Göç İdaresi Uzmanı Talha Erbay ise “WALD’ın UNHCR iş birliğinde ilçe belediyelerinde oluşturduğu Sosyal Koruma Masaları ve Kent Uyum Birimlerinin önemine değinmiş olup, mülteci sorununa çözüm sağlayabilecek ulusal ve uluslararası paydaşların işbirliklerinin güçlendirilmesi” gerektiğinin altını çizdi. Program, yerel yönetim temsilcilerinin afetlerde özellikle de depremle ilgili çalışmalarda önceliklerinin ne olması gerektiğinin tartışılması ile sona erdi.