BİLİM MERKEZİ’NE ZİYARET

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliği ile yürütülen Sosyal Koruma Projesi kapsamında; Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile birlikte Sultangazi ilçesinde ikamet eden Türk ve yabancı çocukların katılımı ile 1 Şubat 2022 tarihinde Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi’nde bulunan Planetaryum ve Tematik sergi alanına gezi düzenlendi. 

Yarıyıl tatilinde çocukların öğrenme ve keşfetme duygularından uzak kalmamaları, öğrenme ve keşfetme kazanımları geliştirilmeleri, sosyal uyum becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen gezide gök cisimleri, astronomi vb. kavramlar hakkında bilgi verildikten sonra Psikolog Songül Oğur, katılımcılara kısa bir animasyon video izletti. 

Etkinliğe katılan 8 – 10 yaş grubundaki Çocuklara; Gökyüzünün derinliklerinde ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Sorusu sorularak etkinliğin interaktif gerçekleşmesi sağlandı. Sekiz gezegenin isimleri ve görevleri ile gök bilimi, güneş, yıldızlar, astronot kavramlarına ilişkin çocuklar bilgilendirildi. Tematik sergi alanı gezdirildikten sonra çocuklar gökyüzünü teleskop ile incelediler.

Farklı deneyimlerle keyifli bir gün geçirme fırsatı bulan çocuklar bu tür etkinliklerin devam etmesini isteyerek memnuniyetlerini dile getirdiler.