Birlikte Güçlü Sesler Korosu

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) ve İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) Alt Kat iş birliği ile 2020 yılında gerçekleşen “Birlikte Güçlü Sesler Korosu II Projesi”nde mülteci ve ev sahibi topluluktan 35 çocuğu, müziğin birleştirici ve dönüştürücü gücüyle bir araya getirdik. 

İKSV Alt Kat’ta görev yapan şef Zeynep Eren Kovankaya yönetiminde başlayan koro çalışmaları, Covid-19 pandemisi ile beraber çevrimiçi platformda devam etti. Koro, 48’inci İstanbul Müzik Festivali kapsamında bir mini konser gerçekleştirdi. Gerçekleşen proje ile birlikte çocuklara çok sesli ve çok kültürlü bir dünyanın kapıları aralandı.

Çocuklar, koro çalışmasında farklı dillerde yeni şarkılar söylemeyi, seslerini daha iyi çıkarmayı, “çocuk, şişman amca ve yaşlı cadı” taklitleri ile değişik sesler yapabilmeyi ve doğru nefes alma tekniklerini öğrendiklerini dile getirdiler. Şarkıları ilk başta söyleyemeseler de, öğretmenin her bir çocuğu yüreklendirdiğini ve onlara tek tek eşlik ettiğini, öğretmen ile birlikte şarkı söylediklerinde şarkıları daha kolay öğrenebildiklerini vurguladılar.