Dünya Kadınlar Günü’nde WALD Farkındalık Seminerleri

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı yerel ve mülteci kadınlardan oluşan gruplara yönelik olarak farkındalık seminerleri gerçekleştirdi.

8 Mart 2021 tarihinde Kâğıthane, Sultangazi ve Gaziosmanpaşa Sosyal Koruma Masaları ile Avcılar, Beylikdüzü, Bağcılar ve Küçükçekmece Sosyal Koruma Masaları etkinlik gerçekleştirdi. 9 Mart 2021 tarihinde ise Maltepe, Pendik, Sancaktepe ve Ümraniye Sosyal Koruma Masaları etkinlik gerçekleştirdi.

WALD Sosyal Koruma Masaları tarafından organize edilen etkinliklerde, Dünya Kadınlar Günü’nün önemi tartışıldı. Daha sonra ise kadınların haklara erişimi, şiddet ile mücadele yolları ve kadınların güçlendirilmesi konularına değinildi. Kadınlar, 6284 sayılı “Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” hakkında bilgilendirildi.  Bunun yanı sıra KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulama olan Kadın Destek Uygulaması da katılımcı kadınlara anlatıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve acil müdahale uygulaması olan KADES’e kadınların nasıl erişeceği ve nasıl kullanacağı konusu da ayrıntılı olarak ele alındı.