E-Parlamento Buluşmaları - Daha Yeşil Bir Gelecek için Gençler Soruyor

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı olarak günümüz teknolojilerinin, demokratik alana entegre edilmesini özellikle de gençlerin bu alanda katılımcılığını artırmayı önemli görüyoruz. Bu yönde WALD Gençlik Akademisi bünyesinde gençlerin liderle bir araya gelebileceği online platform olan “e-parlamento” çalışmalarını başlattık. 

Yeşil Bir Gelecek için Avrupa Gençlik İttifakı Projesi kapsamında gerçekleştirilen ilk “e-parlamento” oturumunda Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı konusu tartışıldı. T.C. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü KARATEPE, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Vekili Alvaro RODRIGUEZ, AB Türkiye Delegasyonu AB Politikaları Program Müdürü Tsvetana STOYCHEVA, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel YILMAZ, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman ÇAĞIRICI, Beykoz Belediye Başkanı Murat AYDIN ve Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım SEZER “e-parlamento” oturumunda katılımcı gençlerin sorularını yanıtlayan liderler oldu. 

Gençler; iklim için bireysel sorumluluklar, iklim değişikliğinin gelecek çevre politikalarına ve karbon emisyonunun azaltılmasının üretime etkileri üzerine sorular sordular. Oturum sonunda gençler, soru-cevap formatında ilerleyen e-parlamento oturumunun verimli olduğunu belirttiler ve benzeri platformlarda gençlere daha çok söz hakkı tanınmasının kendileri için önemli olduğunu ifade ettiler.