Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nın Ev Sahipliğinde COVID-19 Sürecinde Mültecilerle İlgili Yapılan Çalışmalar Değerlendirildi

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) olarak İstanbul’da 11 ilçede yürütücülüğünü UNHCR ile birlikte yaptığımız Sosyal Koruma Projemiz paydaşlarımızın da katkılarıyla daha da güçlenerek ilerlemeye devam etmektedir. Bu kapsamda 7 Ocak 2021 tarihinde Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nın ev sahipliğinde “Gaziosmanpaşa İlçe Koordinasyon Toplantısı” gerçekleştirilmiştir. Toplantıya; yerel yönetim temsilcileri, İl Göç İdaresi Temsilcisi ile birlikte ilçede hizmet sunan kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldılar.

Ev sahibi olarak toplantının açılışında bir konuşma yapan Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu ilçedeki durum hakkında bilgi verdi. Toplantının moderatörlüğünü yapan WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’da konuşmasında; Gaziosmanpaşa Sosyal Koruma Masası’nda son bir yılda verilen hizmetlere değinerek, oluşturulan bu işbirlikleri sayesinde daha fazla mültecinin bu hizmetlerden faydalanacağının altını çizdi.

Toplantı; ilçede hizmet veren kamu kurumlarının temsilcilerinin, yapılan çalışmalar, karşılaşılan zorluklar ve çözüm önerilerini sundukları oturumla devam etti. Toplantıda ayrıca; WALD Akademi Direktörü Hülya Alper, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçelerinde pilot olarak başlatılan “Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi’ ile ilgili bilgilendirmelerde bulunmuştur. Proje kapsamında Gaziposmanpaşa Belediyesi işbirliği ile 30 girişimci kadının mutfak ve dikiş atölyelerinde ürettikleri ürünleri satarak elde ettikleri başarıları anlatarak, projenin 2021 yılında da daha genişletilerek devam ettirileceğini ifade etti.

Toplantının ilerleyen sürecinde ise; “Türkiye’de COVID–19 Sürecinde Yapılan Çalışmalar ve Yeni Normalleşme Süreci”, “Mültecilere Sağlanan Hukuki Destek ve Sosyal Danışmanlık”, “Geçim Kaynaklarına Erişim, İş Yeri Ruhsatlandırma Çalışmaları”, “Sağlık Hizmetlerine Erişim” ve “Mültecilerin Eğitim Süreçlerine Katılımı” ile Sosyal Uyum ve Mentörlük Çalışmaları” gündem maddeleri başlığı altında değerlendirildi. Toplantının sonunda, hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik olarak kurumlar arası iş birliğinin devam ettirilmesine olan inanç bir kez daha vurgulandı