İlham Veren Hikayeler / Yousef Yousef

WALD olarak, UNHCR işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz Sosyal Koruma Projesi kapsamında, her ay öğrencilerle mentörlük çalışmaları düzenliyor, özellikle Yabancı Öğrenci Sınavlarına (YÖS) hazırlanan öğrencilerin başvuru ve yerleştirme süreçlerine destek olmayı hedefliyoruz. Bu çalışmalar doğrultusunda, daha önce bu sınavlara girmiş yabancı öğrencilerin mentörlük yapmasını, yaşadıkları süreci ve deneyimleri aktarmalarını ve sınava hazırlanan diğer öğrencilere fayda sağlamalarını amaçlıyoruz.

Mentör öğrencilerimizden biri olan Suriyeli Yousef Yousef de, mentörlük etkinliklerimizde görev alarak deneyimlerini ve iham olacak başarı hikâyelerini öğrencilerle paylaşıyor. Yousef 1999 yılında Suriye’de doğuyor. Ortaokulu bitirdiği dönemde Suriye’de yaşanan kriz dolayısıyla, 2015 yılında,  ülkesini terk etmek zorunda kalıyor ve Türkiye’ye gelerek çalışmaya başlıyor. Türkiye’de ailesinin desteğiyle eğitimine devam ediyor ve 1 senede liseyi bitiriyor. Sonrasında hemen YÖS ve TÖMER sınavlarına hazırlanıyor. Bu süreçte de ekonomik olarak hayatını idame ettirebilmek için tercümanlık yapmaya devam ediyor. Tüm devlet üniversitelerine başvuru yapıyor ve Osmaniye Korkut ATA Üniversitesi Elektrik ve Elektrik Mühendisliği bölümüne kabul ediliyor. Akademik dil bariyerinden ve tanımadığı bir şehirde olmaktan dolayı ilk yıl uyum sağlamakta zorlanıyor. Okul dışında kalan zamanlarında da gönüllü olarak Arapça/ C programlama dili dersleri vermeye devam ediyor. Yousef’in en büyük hayali yazılım mühendisi olmak, bu yüzden de sürekli programlama, oyun yazılımı ile ilgili online olarak eğitimler alıyor, hatta kendi yazılım ve oyun geliştirmeye başlıyor, ve kendi elektronik projelerini yapmaya başlıyor.

Tüm bu süreçleri yaşarken, YÖS sınavına girecek yabancı öğrencilere de WALD aracılığıyla mentörlük yaparak deneyimlerini aktarıyor ve onlara ne olursa olsun hayallerinden asla vazgeçmemeleri gerektiğini söylüyor. Yousef hayattaki en büyük şansının ailesinin onu desteklemesi ve yönlendirmesi olduğunu ifade ediyor.