İşgücü Piyasasına Geçişin Desteklenmesi Projesi Tanıtıldı

İşgücü Piyasasına Geçişin Desteklenmesi Projesi (İSDEP)’nin tanıtım toplantısı 19 Eylül‘de İstanbul’da Kızılay ev sahipliğinde düzenlendi.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) ile birlikte sosyal uyum ve insani yardım alanında faaliyet gösteren çeşitli kurum ve kuruluşlar toplantıya katılım sağladı.

İSDEP projesi; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İşkur ve Türk Kızılay’ın kurumsal kapasitelerini geliştirmek ve Türk vatandaşları ile Geçici Koruma, Uluslararası Koruma veya Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi statüsüne sahip yabancıların istihdam edilebilirliklerini artırmak, proje kapsamındaki kişilerin işgücü piyasasına erişimlerini sağlanmayı amaçlamaktadır.

Toplantıda, İSDEP projesinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İşkur), Türk Kızılayı ve Dünya Bankası (WB) ile ortak bir proje olarak yürütüldüğü vurgulanırken, bu projeden, Türk vatandaşları ile Geçici Koruma, Uluslararası Koruma veya Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi statüsüne sahip olanların yararlanıcı belirtildi.

Ayrıca, proje süresinin 2022-2025 yıllarını kapsadığı ve proje illerinin İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli, Konya, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa olduğu açıklandı.

Projenin tüm detaylarının açıklandığı ve sürecin işleyişi hakkında bilgi paylaşılan toplantı, soru-cevap kısmının ardından sona erdi.