Kız Çocuklarında Özgüven ve Liderlik Gelişimi

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Sultangazi Kent Uyum Birimi tarafından, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü kapsamında lise öğrencisi kız çocuklarına yönelik "Özgüven ve Liderlik Gelişimi" etkinliği gerçekleştirildi. Bu etkinlikle, gençlerin kendi ayakları üzerinde emin adımlarla yürüme becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanarak özgüven ve liderlik kavramları gençlerin ayrıca üniversite ve iş hayatlarına daha hazır bir şekilde adım atmaları noktasında destek sağlandı.

Programda, özgüvenin ne olduğu, kişisel özgüveni artırmak için pratik teknikler ve egzersizler, liderlik kavramı ve temel liderlik özellikleri, ekip çalışması ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi gibi konular ele alındı. Moderatör, hayatta başarının sadece akademik bilgilerle değil, aynı zamanda özgüven ve liderlik becerileriyle de mümkün olduğunu vurgulayarak gençlere ilham veren örnekler sundu.

Özgüvene vurgu yapılan eğitimde, özgüvenin artırılması için kişinin kendisini tanıması, hedefler belirlemesi, olumlu düşünmesi ve başkalarına saygı göstermesi gibi önemli adımlar üzerinde duruldu. Bu konuda örnek bir uygulama olan "Özgüven Günlüğü"nün tanıtımı yapıldı.

Liderlik Neden Önemlidir?

 

Programın moderatörü, liderliği sadece bir grup insanı yönlendirmekle değil, aynı zamanda sorumluluk almak, takım çalışması, iyi bir dinleyici olmak ve iyi bir örnek olmak gibi unsurları içeren bir kavram olarak açıkladı. Liderlik becerilerinin geliştirilmesi aynı zamanda gençlerde çevresine olumlu etki yapma ve topluma rehberlik etme yeteneği kazandıracağı da vurgulandı.