Okula Dönüş Atölyesi: Çocukların Sosyal Uyum Etkinliği

Çocukların okula uyum süreci, onların hayatlarında önemli bir dönüm noktasıdır. Bu süreç, çocukların yeni arkadaşlar edinme, öğrenme heyecanı ve sosyal becerilerinin gelişimi açısından kritik bir rol oynamaktır. Bu dönemde çocuklar, öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla ilişki kurar, öğrenmeye karşı bir ilgi geliştirirler.

Çocukların okula uyum sürecini kolaylaştırmak için, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD),tarafından yeni eğitim ve öğretim yılına hazırlık sürecinde düzenlenen "Okula Dönüş Atölyesi," 19 Eylül’de Küçükçekmece Sosyal Koruma Masasında gerçekleştirildi.

Psikologlar eşliğinde gerçekleştirilen etkinliğin başlangıcında, katılımcılar arasında sıcak bir ortam oluşturmak amacıyla, çocuklara birbirlerini tanıma fırsatı sağlandı. Her bir çocuk, tatilini nasıl geçirdiğini paylaştı. Bu paylaşımlarla, grup içi iletişimi güçlendirmek amaçlanırken çocukların kendi aralarında bağ kurmaları da hedeflendi.

 

Yeni eğitim ve öğretim yılına başlayan çocukların, düzenli bir çalışma alışkanlığı edinmelerine ve sorumluluk duygularının geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla, etkinliğin sonunda çocuklara ders çalışma programı verildi.