Sultangazi İlçemizde Görev Yapan Öğretmenlerimizle Doğru Bilinen Yanlışlar Semineri’nde Bir Araya Geldik

 

Mülteciler hakkında ayrımcılıkla mücadele kapsamında WALD olarak çalışmalarımızı sürdürmeye devam etmekteyiz. İstanbul’un 11 ilçesinde oluşturmuş olduğumuz Sosyal Koruma Masalarımız aracılığı ile hizmetlerimiz hız kesmeden sürüyor.

Bu bağlamda; 30 Aralık 2020 tarihinde Sultangazi Sosyal Koruma Masamız tarafından “Doğru Bilinen Yanlışlar Semineri” düzenlenmiştir. Seminer, Sultangazi Belediyesi ve Sultangazi İlçe milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile online olarak gerçekleştirildi. Toplantıya; Sultangazi İçesinde mülteci çocukların da eğitimlerine devam ettikleri okullarda görev yapan 81 eğitim personeli katılım sağladı.

Toplantıya başlamadan önce; Sultangazi İlçesi Takım Lideri Aybike Açıkel, UNHCR ortaklığında yürütücülüğünü yapmış olduğumuz “Sosyal Koruma Projesi” hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Bilgilendirmenin hemen ardından Sultangazi Sosyal Koruma Masası Av. Büşra Reisoğlu tarafından; “Hak ve Yükümlülükler, Hukuki Destek ve Haklara Erişim” konularını içeren bir sunum gerçekleştirildi.

Sunumda; mültecilerin hak ve yükümlülükleri ile Sosyal Koruma Masalarına gelen hukuki başvuru sebepleri ve çözüm yolları hakkında bilgiler paylaşıldı. Programın ilerleyen sürecinde ise başta eğitim, sağlık ve sosyal uyum konuları olmak üzere birçok farklı konuda mülteciler ile ilgili doğru bilinen yanlışlar tartışıldı. İnteraktif olarak ilerleyen programda katılımcılar; bundan sonraki süreçlerde de bilgilerin güncellenmesi adına bu toplantıların, belirli aralılarla düzenlenmesinin oldukça yararlı olacağını ifade ettiler.