UNHCR’ın Misyon Ziyaretleri

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) İstanbul ofisi sorumluları Dinçer Taşkıran, Gülper Kıraç ve Melek Özgür Pekbas, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı’nın (WALD), İstanbul’da 11 ilçede yürütücülüğünü yaptığı Sosyal Koruma Projesi kapsamında kurulan Sosyal Koruma Masaları’na (SKM) misyon ziyaretinde bulundu.

UNHCR, ilk olarak İstanbul Anadolu yakasında bulunan Pendik, Sancaktepe, Ümraniye ve Maltepe ilçelerinde bulunan SKM’lere ziyaret gerçekleştirdiler.

SKM’ler özelinde danışan kişi sayılarının ve projenin ilerleyişi hakkında bilgiler verilen ziyarette, özelikle hukuki vakaların geçmiş döneme göre artışta olduğunun altı çizildi. WALD Akademi Direktörü Hülya Alper,  kadın istihdamına yönelik çalışmalar yapılmasının önemli olduğunu vurguladı. Ziyarette, kooperatifçilik ve üretim merkezleri konusunda rol model uygulamaları da değerlendirildi.

Ziyarette ayrıca, yerel yönetimlerin mültecilere yönelik çalışmaları hakkında bilgiler paylaşılarak, yerel yönetimlerin 2022 yılı için ihtiyaç ve beklentilerinin neler olduğu konusu da görüşüldü.