WALD 2022 YILI ULUSLARARASI E- PARLAMENTO GENÇLİK OTURUMLARINI BAŞLATTI

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) olarak, günümüz teknolojilerinin, demokratik alanlara entegre edilmesini ve özellikle de gençlerin bu alanlarda oluşturulan platformlara katılımcılığını önemsiyor ve destekliyoruz. Bu çerçevede WALD Genç Liderler Akademisi bünyesinde kurulmuş olan “E-Parlamento” online platform üzerinden, Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden üniversite öğrencileri, politika yapıcılar ve liderlerle bir araya gelerek faklı konuları tartışmaya açmaktadırlar.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 12 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirilen ilk E- Parlamento oturumunda; T.C. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Vekili Alvaro Rodriguez, AB Türkiye Delegasyonu AB Politikaları Program Müdürü Tsvetana Stoycheva, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer in katılımları ile “ Yeşil Gelecek ve Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı” konuları tartışıldı.

E-Parlamentonun ikinci oturumu ise WALD ve Birleşmiş Milletler Türkiye’nin işbirliğinde,11 Mayıs 2022 tarihinde Beykoz Belediyesi ile Türk- Alman Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir. Bu oturumda; Türkiye, ABD, Belçika ve İngiltere’den geleceğin liderleri olmayı hedefleyen gençler, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri “SKH 11- Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” başlıklı hedefi küresel boyutta tartışmaya açacaklardır.