Yerel Kalkınma Boyutunda Kooperatifçilik

WALD, UNHCR ve IDEMA iş birliğinde, 8 - 18 Haziran 2021 tarihleri arasında  "Yerel Yönetimlerde Kooperatifçilik Faaliyetleri Eğitimleri" serisi gerçekleştirildi düzenlendi. Küçükçekmece, Sultangazi, Avcılar, Gaziosmanpaşa, Fatih, Zeytinburnu, Sultanbeyli ve Sancaktepe Belediyeleri’nden katılımcıların yer aldığı eğitim yoğun ilgi gördü. 

Zoom uygulaması üzerinden interaktif bir şekilde gerçekleştirilen, eteğitim süresi boyunca katılımcılara “Kooperatifçiliğe İlişkin Temel Esas ve İlkeler”, “Kooperatiflerle İlgili Yeni Trendler ve İyi Uygulama Örnekleri”, “Katılım Süreçleri ve Yöntemleri”, “Yerel Yönetimler ve Kooperatif İş Birlikleri”, “Kooperatiflerde Bir Değer Önerisi Tasarımı ve Geliştirme”, “Kooperatiflerin Mevzuat Yapısı” ve “Kooperatiflerin Mali, İdari Yönetimi ve Şeffaflık” konularında, alanında uzman isimler tarafından eğitimler verildi. Kooperatifçiliğin tarihçesi, etimolojik kökeni, tanımı ve nasıl ortaya çıktığı ile ilgili soruların da cevaplandırıldığı eğitimde, sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde kooperatifçiliğin süreçlerine vurgu yapıldı. 

Eğitimin son gününde, kooperatifçiliğin yönetim yapısı ele alındı ve ticari işletmeler ile kooperatifçilik organizasyonun arasındaki farklılıklar anlatıldı. Kooperatifçiliğin yerel yönetimlere olan ekonomik katma değerleri üzerine vurgu yapılarak, programı sonlandırıldı.