Yerel Yönetim Söyleşileri

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Yönetim Kurulu Üyesi, UCLG-MEWA Denetim Kurulu ve Mali Yönetim Komitesi Üyesi Av. Emin Canacankatan, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) tarafından gerçekleştirilen “Yerel Yönetim Söyleşileri”nin konuğu oldu.

10 Eylül 2020 tarihinde, UCLG-MEWA’nın sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan söyleşi “Koronavirüs ile Mücadele Sürecinde Vakıf Yönetimi ve Normalleşme” başlığı altında gerçekleştirildi. Canacankatan konuşmasında; " Dünya tarihindeki büyük dönüşümlerin ve kırılmaların önemli bir kısmının arkasında salgınlar ve afetler bulunur. Salgınların oluşturduğu sorunların çözümü de bu sebeple sosyal yapının kendisini yeniden kurma kapasitesinde saklıdır. Koronavirüsle mücadelede, merkezi yönetimin yanında yerel yönetimler de önemli sorumluluklar üstlenmiştir." ifadelerine yer verdi. Pandemi öncesinde ve pandemi döneminde WALD’ın çalışmalarının aynı hızla ve hassasiyetle devam ettiğini belirten Canacankatan, WALD’ın 2019-2020 yılında yürüttüğü çalışmalar hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

İzleyiciler tarafından yoğun ilgi gören söyleşinin sonunda, Canacankatan, bu dönemde WALD ve diğer Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından mültecilere ve yerel halka sunulan hizmetlerin çok değerli olduğunu, STK’ların yerel yönetimler ve halk arasında bir köprü görevi görmesinin önemini de vurguladı