YÖS Kitapları Kütüphanelerde!

Mentörlük; öğrencilerin eğitim-öğretim süreçlerinde ihtiyaç duydukları desteğin tüm yönleriyle ve doğru bir şekilde sağlanarak, öğrencinin istediği üniversite hedefine ulaştırılmasına katkı sağlama çalışmalarıdır. Temel amacı, sosyal uyumu güçlendirmek ve sosyalizasyonu sağlamak olan mentörluk çalışmaları; gönüllü, üniversite ve lisede eğitimini devam ettiren gençlerinin, sosyal uyum sorunu yaşayan gençler ile bir araya gelerek etkinlikler düzenlenmesidir. 

2020 yılı içerisinde, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde WALD olarak çalışmalarımızı tüm hızıyla devam ettirirken, toplum sağlığı açısından da tüm mentörlük etkinliklerimizi aynı hızda online platformlar üzerinden gerçekleştirdik. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliği ile yürüttüğümüz Sosyal Koruma Projesi kapsamında Sosyal Koruma Masalarımızın bulunduğu ilçelerde ikamet eden mülteci ve yerel halktan öğrencilerle mentörlük çalışmaları gerçekleştirdik. Her öğrencinin özel olduğu gerçeğinden hareketle düzenlenen bu etkinlikler, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ve Eğitim Yetenek Testi (SAT) sınavına hazırlanacak olan öğrencilerin sınav formatı hakkında bilgi sahibi olmaları ve bu formata göre sınava hazırlanmalarını sağlamak amacıyla düzenlenmektedir. Eğitimlerde, Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyeli lise son sınıf öğrencilerinin yurtdışındaki öğretim kurumlarından aldıkları mezuniyet belgeleri veya Türkiye’de Geçici Eğitim Merkezleri’nde okuyan öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafında denklik koşulları hakkında bilgiler verilmektedir.

Tüm bu süreci, büyük bir titizlikle yürütürken çalışmalarımızın yeni bir boyut kazanmasının sevincini yaşıyoruz. Özellikle yabancı öğrencilerin sınava hazırlık süreçlerini daha kolay geçirmeleri açısından da Sosyal Koruma Masalarımızın bulunduğu ilçelerin (Avcılar, Bağcılar, Beylikdüzü, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultangazi, Ümraniye )kütüphanalerine YÖS Sınavına hazırlık kitapları yerleştiriyor, öğrencilerin bilgiye daha kolay ulaşmasını amaçlıyoruz. İlçe belediyeleri ile koordineli bir şekilde yürüttüğümüz bu çalışma sayesinde Türkiye’de okuyan ve yaşamlarını idame ettiren yabancı öğrenciler, ikamet ettikleri ilçelerin kütüphanelerinden YÖS kitaplarına ulaşabilecek ve kütüphane şartlarında daha elverişli koşullarda çalışmalarını sürdürebilecekler.